minievent deva

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

minievent deva

Mesaj Scris de daktari la data de Dum 29 Oct 2017 - 20:59

aici , cei care ati participat la event , va rog sa scrieti impresiile voastre. despre scenariu , locatie , colegi, TL , adversari

incep eu:
am avut noroc de vreme ca a tinut cu noi pana aproape de final. asta ,in ciuda a ceea ce se arata pe meteo

acum- partile nasoale... adica ce nu mi-a placut mie. si o sa o spun direct - cu nume
-de la adversari au venit toti , asa cum au spus .in total 29 parca.
-de la noi , trebuia sa fim cam 20. dar ca ,aproape de fiecare data johnny b , tudor ,george si coyote isi anunta prezenta si nu vin. cica i-a durut capul. inca unul din ei (pe fbk) mai imi si face capul calendar cu cate ar face si ar drege el...mda. ne bazam pe voi - nu
-mai sint unii care vin la ora startului , joaca si cand e gata jocul , pleaca . de parca ei ar fi invitati la joc , nu memmbrii ai clubului. baietii mei , in clubul asta trebuie sa veniti si la organizarea eventurilor nu doar la joc...andrei si claudiu au avut astazi aniversari in familie si tot au venit la amenajare teren.
nu am vazut acolo pe andi , gabi , ovimatrix . voi sinteti cu noi ??? nu stiu ce motive ati avut de nu ati venit. dar daca au fost dintre noi unii care au lasat aniversarea in familie si au venit , cred ca si voi puteati face la fel. o sa propun la sedinta , ca cei care nu participa la amenajare event dar vin la joc, sa plateasca o taxa de joc (25-30 lei). de banii aia, baietii care au muncit si pentru ei , sa bea un citric

daktari

Data de inscriere : 28/01/2014
Varsta : 48
Localizare : deva

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: minievent deva

Mesaj Scris de prody-andrei la data de Dum 29 Oct 2017 - 21:09

joc frumos, greu pentru noi ca am fost cam putintei, dar ne-am descurcat binisor, zic eu. Mai pe scurt: trebuie sa facem mai multe jocuri de genu'(pacat ca vine frigul) si sa venim cat mai multi in functie de posibilitati evident. Iar cei doi cu aniversari multa sanatate si La multi ani! catre cei din familia lor. Multa pace afro
prody-andrei

Data de inscriere : 19/07/2017
Varsta : 26
Localizare : Deva

Sus In jos

Mesaj Scris de dorian la data de Dum 29 Oct 2017 - 21:49

Desi a fost un prim experiment pentru DAC, sa organizam un joc tip LARP ( live action role play), cred ca a iesit destul de OK, nu foarte , dar destul de OK.
O sa incerc sa fac un sumar al impresiilor mele personale, impartit in doua categorii, pozitiv si negativ.
POZITIV:
Intr-un timp foarte scurt o idee s-a transformat intr-un scenariu pus in aplicare, din punct de vedere ideologic si al comunicarii cu alte cluburi, Daktari si-a facut treaba exemplar. Din punct de vedere tactic Adita a conceput un scenariu OK.
Unii din colegii de la DAC s-au mobilizat ca de obicei...si chiar daca au avut evenimente personale in familie, au reusit sa fie prezenti cand a fost nevoie de ei. (Nu vreau sa numesc nume....dar, sunt cativa colegi de la DAC care se implica nu doar in faza de joc, dar si in faza de amenajare teren / recuperare materiale. Sunt oarecum obosit si nu vreau sa fac o lista, pentru ca sigur o sa uit pe cineva....)
NEGATIV :
Nu s-a facut crono, ca de obicei la jocurile DAC....nu reusim sa ne adunam incat sa controlam situatia
Nu s-a facut "breefing", s-a simtit foarte mult in teren faptul ca participantii nu stiau clar ce si cum trebuiau sa faca, unii dintre participanti nu stiau reguli de baza din airsoft, gen ( nu se trage din respawn).
Unii din "colegii" nostrii de la DAC, au impresia ca este OK sa te prezinti la un joc ca la fast-food, adica nu participa la organizare deloc, ci doar la jocul propriuzis. Cred ca nu este deloc OK, daca vrei sa te simti ca la restaurant, cand te pui la masa si esti servit, sa ai portofelul la tine....pentru ca iti vine nota de plata.
Nu in ultimul rand vreau sa mentionez faptul ca unii colegi (George) si-au exprimat in mod foarte pompos prezenta, atat prin procente, cat si prin reconfirmari....dar, in dimineata jocului....nu au reusit sa dea dovada de seriozitate.
dorian

Data de inscriere : 15/02/2014
Varsta : 40

Sus In jos

Mesaj Scris de calin la data de Dum 29 Oct 2017 - 22:05

Din punctul meu de vedere, nu sunt in masura sa critic pe nimeni, cat despre joc, a fost ceva foarte frumos si bine organizat,(scenariu, locatie, amenajari),ar fi foate bine ca pe viitor mai multe cluburi sa organizeze, eventuri, jocuri gen celui de astazi,care pentru mine a fost un antrenament, un joc, un teren nou, cu oameni tactici, tehnici noi, felicitarile mele pentru tot ce inseamna DAC Deva, si ce am putut realiza impreuna astazi!!!, la cat mai multe de genu, o seara placuta tuturora!
calin

Data de inscriere : 05/07/2016
Varsta : 29
Localizare : Deva, Hunedoara

Sus In jos

Mesaj Scris de sensei la data de Lun 30 Oct 2017 - 8:17

nu vreau sa scuz pe nimeni. din ce stiu eu Johnny e cu masina defecta(n-o fi putut veni) iar Nebunel e racit (am ramas netuns). eu ca de obicei aproape sanatos.
sensei

Data de inscriere : 30/01/2014
Varsta : 52

Sus In jos

Mesaj Scris de ovimatrix la data de Lun 30 Oct 2017 - 10:37

Intr-adevar nu stii ce motive am avut de nu am venit, insa eu unu personal sambata seara ti-am scris ca o sa intarzii duminica, iar eu cand am zis ca intarzii ma gandeam ca poate sa o sa ajung si mai tarziu de 10. Acuma ca sa stii si de ce nu am venit/motivul a fost pentru ca eu trebuia sa stau cu fiica mea duminica pentru ca nevasta a vrut sa mearga si ea duminica cu sora sa la relaxare mai ales ca era ziua lu sora ei si a vrut sa se relaxeze si ea putin dupa ce toata ziua sta cu fiica noastra. Iar mie mi-a spus asta in cursul zilei de Sambata pentru ca atunci a aflat si ea ca sora sa se duce Duminica la Deva la shopping. Asa ca eu teoretic Duminica nici nu trebuia sa fiu prezent la eveniment, insa am vorbit cu parintii mei ca sa steie cu fata ca sa pot fi prezent daca tot mi-am anuntat prezenta. Iar faptul ca stiam ca intarzii a fost ca parintii mei nu puteau decat dupa ora 8:40 sa steie cu ea si de obicei stiu ca ea se trezeste in jurul orei 9. Nici nu m-am gandit ca o sa ajung intormai la 10 si un pic cand eu din Hateg am plecat la ora 9:20 (pana s-a trezit, am dus fata si apoi sa pot pleca) si asta in conditiile in care s-a schimbat ora, ca altfel ar fi trebuit sa plec la 10:20 de acasa.
Asa dar, daca ziceai ca nu stii motivul pentru care nu am fost prezent la organizare, acuma il stii. Iar cat despre asta eu personal dupa cum ziceam ti-am spus ca o sa ajung mai tarziu (pentru ca stiam de ce) iar tu mi-ai aratat semnul de ok. Ce ma implica pe mine in situatia asta (ca la restu nu stiu ce au spus sau vorbit cu tine) degeaba imi arati semnul de ok pe messinger si acuma aici te plangi pe tema ca nu am fost prezent la organizarea jocului. Puteai sa ma intrebi: de ce intarzii, si crede-ma ca ti-as fi spus toata povestea daca asta conta. Puteai sa imi spui de astfel si de treaba cu plata taxei daca nu pot fi prezent la organizarea jocului atunci cand am zis ca intarzii (ca nu am spus lucru asta ca intarzii in sensul ca nu pot fi prezent la 8:30 si ca o sa fiu la 8:40) si crede-ma ca as fi fost foarte de acord, ba puteai sa ii ceri chiar si atunci la fata locului cand am ajuns pentru ca nu as fi avut nimic impotriva iar cat despre propunerea cu aceasta taxa o sa o sustin inca de acuma de pe forum ca sunt de acord cu asa ceva. Nu am putut fi prezent din motive personale, asta e, platesc nu se pune problema. Is si eu constient ca fara efortul celor din DAC Deva nu s-ar fi putut realiza acest lucru si tot respectul meu pentru asta. Dar nu o sa pun niciodata familia pe loc 2 pentru DAC Deva, pentru ca asta ar fi insemnat (si datorita faptului ca sunt la 50km de locatie) sa fiu treaz de pe la ora 7:30, sa o trezesc pe fiica mea care are 1 an si 9 luni ca sa o duc la parintii mei ca sa poata sta cu ea pana revin eu inapoi si care nici ei nu erau disponibili decat dupa ora 8:40 - 9:00. Lucru care va spun de pe acuma ca asa ceva la mine nu o sa se intample (decat daca raman fara familie si atunci as putea pune hobby-ul pe primu loc). Am lasat-o sa isi faca somnul de frumusete si dupa ce s-a trezit am dus-o rapid la ai mei ca sa pot fi prezent la eveniment pentru ca mi-am anuntat prezenta. Iar daca nu as fi fost prezent sunt convins ca tot asa poate as fi fost condamnat datorita faptului ca am zis prezent dar de fapt nu am mai putut veni.. De astfel consider ca atata timp cat am putut am incercat si m-am implicat in activitatiile DAC Deva in limita timpului disponibil si a distantei pe care este intre mine si Deva.
Iar cat despre eveniment am sa revin cu parerea personala mai tarziu ca sunt la servici si trebuie sa scriu tot pe sarite. Mi-a luat deja 1 ora numa ca sa scriu textul acesta, dar revin si cu pareri personale legate de joc.
ovimatrix

Data de inscriere : 11/01/2016
Varsta : 28
Localizare : Hateg

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Lun 30 Oct 2017 - 13:53

Si eu am intarziat dimineata, dar am mai apucat sa dau o mina de ajutor.
Din pacate la sfarsit eu cu Adita a trebuit sa plecam, eram deja in intarziere dar cei care au ramas puteau sa stringa materialele.
Pentru cei care nu au mai participat in asemenea conditii sa isi cumpere pelerine sau poncho.
Nu am vazut pe aproape nimeni sa intrebe pe forum daca este nevoie de ajutor cind se organizeaza ceva, nu-i bai macar se stie de acuma.
Din pacate cei care trag din respawn (cel in cauza aprofitat de pozitie, nefiind "mort") nu prea stiu regulile unui joc de airsoft, asta nu e un lucru care se scrie in scenariu.
Pentru partea cu rol-play-ul, aici e mai dichisit: trebuie mai multi oameni pe teren pentru roluri si cei care vin sa inteleaga ca nu este dor un joc de airsoft, altfel se transforma in pac-pac si atit.
A fost frumos, am avut toate conditiile care le poti prinde intr-un "razbel".
Grija numai cind se merge in echipa de mai mult de 3 oameni cel care ramine in urma sa se uite in spate, stinga si dreapta ca rasar smecherii din tufisuri cind nu te astepti.
floto13

Data de inscriere : 29/01/2014
Varsta : 46

Sus In jos

Mesaj Scris de daktari la data de Lun 30 Oct 2017 - 16:55

Ovimatrix, nu vreau sa fiu rau, dar vreau sa iti reimprospatez memoria (nu numai tie) . Adu-ti aminte ca si dupa Patrula Deva, tu cu George ati taiat-o. V-ati intors in urma mesajului meu. Cineva spunea; cine le-a facut sa le si stranga. Iti amintesti? Erai acolo...Nu ti se cere in fiecare zi sa faci "sacrificii" pentru club. Asta e a doua oara intr-un an. Daca ti se pare mult, atunci...
Din pacate unele persoane muncesc pentru DAC Deva, de fiecare data. Si alte persoane nu fac absolut nimic pentru organizare. Vin doar la joc. Vi se pare normal? Mie, sincer, nu.
Sensei, vrajeala asta nu tine. Exista telefon, exista forum. Si unul si altul nu sint la prima "abatere". Cum stiu sa ma sune, unul : cand e gata pusca? iar celalalt: daca am o punga de bile? asa puteau sa anunte ca nu vin.
De George ce sa mai zic? Brusc l-a apucat durerea de cap... Pe Ovimatrix a putut sa il sune, pe mine nu...
V-ati gandit putin ca scenariul a fost conceput pentru un anumit nr de jucatori/factiune?
daktari

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Lun 30 Oct 2017 - 17:10

Treaba e simpla:
- esti membru in club iar jocul e organizat de clubul tau atunci tre sa pui mina la ajutor; daca nu poti si vrei sa vii la joc sau concurs atunci marchezi cu 30 lei sau mai mult in functie de actiune - discutam in Decembrie si bagam in regulamentul de ordine interioara.
- nu mai posta doar de dragul postarii, mai bine taci si vii sau nu vii si stim pe cine ne bazam si vorba lu Alex s-au inventat telefoanele; nu cred ca brusc duminica la ora 8.30 cind ne bazam pe toti ca sunt sus la caprioara s-au stricat telefoanele.
floto13

Data de inscriere : 29/01/2014
Varsta : 46

Sus In jos

Mesaj Scris de ovimatrix la data de Lun 30 Oct 2017 - 21:06

Daktari, poti sa fii cum vrei tu, e dreptul tau si eu nu o sa te judec. Imi aduc aminte exact ce s-a intamplat la Patrula Deva, cat despre vorba cu: cine le-a facut sa le si stranga, nu, sincer nu-mi aduc aminte deloc de asa ceva si sincer nici nu as vrea sa imi aduc aminte de asemenea prostii, eu sunt convins ca nu am zis asa ceva iar probabil persoana care a spus-o probabil m-am facut ca nu am auzit daca a spus asa ceva. Iar cat despre Patrula Deva e bine macar ca ai apreciat faptul ca am venit de la 50 km ca sa dau o mana de ajutor, indiferent de cat a fost ea si cum a fost ea pe cand de altii vad ca spui ca nici nu vin deloc sa ajute si vorba aia "is la 2 pasi" de locatie. Acuma stiu ca nu e vina nimanui ca is eu la 50 km de Deva si voi chiar acolo la voi "acasa" si desigur ii problema mea daca vreau sa ma tin de acest hobby cu cheltuiala de riguare datorita faptului ca trebuie de fiecare data sa fac acest drum singur.
Insa..ar trebui sa iti aduci si tu aminte de faptul atunci cand s-a organizat ultima data jocul de la "Hateg" (care de fapt e la Sanpetru, sat care apartine de com Santamaria Orlea) si a trebuit sa opti aprobarea de la Primaria Santamaria Orlea si am facut tot posibilul sa vin cu tine, sa iti arat unde e primaria si chiar mai mult, din timpul programului meu de servici am facut tot posibilul si am ramas cu tine de am intrat pana si la primar ca sa discutam cu el ? chiar daca a durat parca peste 40 de min pana a ajuns primarul. Iar pe langa asta daca iti aduci tot bine aminte tot eu am fost cel care a umblat a 2-a zi la primarie pentru a obtine fizic aprobarea de a se organiza jocul acolo. Si desigur, am fost de acord sa fac acest lucru pentru ca mi se parea si mie normal atata timp cat e la mine "acasa" sa incerc sa ajut DAC Deva. Sunt curios atunci daca "nu as fi putut" cat de bine ar fi picat pentru cineva de la 50 de km sa vina pentru o simpla foaie...
Da uite ca se pare ca ajungem si la astfel de discutii ca se pare ca cei care isi dau poate si cel mai mic interes nu e prea bine, daca vin iara nu e prea bine iar celor care nu le pasa probabil de loc is cei mai castigati din toata povestea asta.

Macar e bine de stiut cum sa procedez de acuma inainte. La organizari nu mai particip deloc, unde joaca DAC Deva "acasa" achit 30 de lei sau cat o fi in fuctie de avengura jocului (sau dupa caz la eventuri in deplasare) si problema rezolvata. Din punct meu devedere mai simplu de atat nici ca se putea Smile.

Acuma ca am promis ca am sa revin si cu o parere despre joc (daca chiar mai conteaza sau nu, eu tot am sa o postez). Mie unu personal nu prea sunt impresionat de astfel de timp de joc. Experienta care am experiementat-o duminica mi-a adus aminte de Bliz unde am mers cred ca la fel 2-3 ore fara a avea ocazia sa tragem dupa vre-un inamic si mai mult s-a facut FF. Probabil, din pct meu de vedere, daca ar fi fost pe un teren mai restrans si ar fi tinut vremea si mai mult cu acest event ar fi iesit si mai bine (din pct meu vedere). Cat despre misiune, eu unul consider ca am incercat impreuna cu Andi sa ne facem treaba pe cat de bine posibil. Ce-i drept nu am reusit sa indeplinim misiunea, ne-a luat ceva timp sa ajungem acolo insa luand in considerare ca am avut cel mai mult de inconjurat padurea era destul de rara in timp ce ne apropiam de baza lor moment in care probabil am fost descoperiti deoarece am observat ca dintr-o data un grup de 3 persoane s-au indreptat spre noi destul de hotarati. Acela a fost momentul de unde a inceput adrenalina mai ales ca eu eram taras pe burta iar Andi era undeva in spatele meu la 5-7 in tufe. La un moment dat 2 persoane au trecut pe langa mine la nu mai mult de 4-5 m si nu m-au observat nimica desi tufele nu cred ca erau mai inalte de 30-40 de cm de la pamant iar in partea mea stanga pe unde au trecut ei aproape ca nici nu aveam tufe deloc, doar in partea mea dreapta erau tufele mult mai dese si inalte, zona pe care nici nu m-am axat a ma uita ca stiam ca daca nu vine chiar pana langa mine nu are cum sa ma observe. La un moment dat al 3-lea ma observat pe burta si a inceput sa zica "da-te mort" "da-te mort". Nu inteleg de ce nu a tras in momentu acela, el a inceput sa ii comunice unui alt coleg care deja a trecut de mine ca imi vede casca, moment in care Andi a luat decizia cea mai corecta si l-a eliminat imediat, apoi a reusit sa il elimine si pe cel din stanga apoi si pe al 3-lea adversal care era pe extrema stanga avansat. Iar desigur de acolo a inceput si mai mult "distractia" mai ales ca deja stiau ca suntem acolo si trebuiau doar sa ne elimine. Cred ca in total am reusit cu Andi sa eliminam vre-o cel putin 10 jucatori. Comunicarea iarasi a fost aproape una perfecta. El imi comunica ce vede ca vine spre mine iar eu la fel lui si usor unu cate unu era eliminat. Ghinionul a facut probabil in asa fel incat probabil se aflau aproape de iesirea din respawn pentru ca la un moment dat erau cate 2 pe stanga si altii 2 pe dreapta si parca veneau unu dupa altu intr-un timp destul de scurt. La un moment dat Andi a fost eliminat si dupa scurt timp nu am mai ramas nici eu singur acolo deoarece nu avea sens, deja mai multe intariri au venit spre zona aceea si deja eram flancat din toate directiile si pe langa toate astea sunt convins ca nu s-a respectat scenariul evenimentului deoarece stiu ca in regulament era treaba cu " Comandantii trebuie sa stea in baza , dar nu ascunsi. Ei trebuie sa iasa periodic (la 15 min) si sa faca un tur de baza/sat pe perimetrul de 20 m , pentru a da posibilitate sniperilor sa isi execute misiunile." iar eu unu sincer am vazut comandantul doar de 2 ori si aia in trecere. Din pozitia mea nu il vedeam in baza, posibil datorita pozitiei mele sa nu fi avut o viziune clara a bazei insa nici vorba de acel tur de baza la 20 m de el la 15 min. Tocmai datorita acestui lucru am fost nevoit sa avansez cu Andi cat mai aproape de baza datorita faptului ca nu vedeam nici cum comandantul. Cred ca ne-a luat cel putin 15 de m sa avansam cat mai tactic din momentul in care am reperat baza si eram la aproximativ 200-250m de ea pana a ajunge cat mai aproape de ea. Iar eu unu cel putin nu am vazut ca si comandantul sa fie in afara bazei indiferent de locatia pe langa baza, de acel tur la 20 de m sa nu mai vorbim...Cred ca ne-am aproapiat undeva de pana la 70-80m de baza moment in care nici nu prea mai aveam pe unde sa avansam din momentul acela deoarece nu mai era nici o tufa pe langa care sa mergi ci mai mult doar padurea rara si uscata. Probabil nici nu era de mirare ca ne-au observat deoarece tufele la care am ajuns erau deja sfarsitul lor de la orizont. Dupa acele tufe pur si simplu nu mai prea mai aveai dupa ce sa te ascunzi, de aceea eu am si inceput sa avansez taras pe burta si andi a ramas in spatele meu in tufe, pentru a incerca sa ma apropii cat mai aproape de baza, de a vedea comandantul si a imi indeplini misiunea, insa din locatia mea nu a fost nici urma de coamandant iar cat despre acel tur pe care trebuia sa il faca nici nu cred ca se mai pune problema.
Acel moment a fost singurul care a mai compensat din tot acel traseu de 2 ore, de a ajunge cat mai tactic la ei mai ales ca atunci cand am traversat drumul ne-am trezit cu dita mai pasunea in fata doastra si am fost nevoiti sa ocolim toata pasunea, insa a fost si un avantaj datorita faptului ca aveam dupa aceea de coborat spre baza lor ci nu de urcat.
Una peste alta mie unu se pare ca nu imi prea place acest tip de joc unde mai mult mergi decat sa actionezi. Poate daca era pe o zona mai restransa era mai ok, insa sa pierd 2 ore "calatorind" prin padure nu mi s-a parut foarte interesant, la fel cum nu mi s-a parut nici cel de la Bliz. Poate altora sau multor altora le place, mie unu nu prea pot sa zic ca ma omor dupa asa ceva.

Felicitari DAC Deva pentru organizare, pacat ca vremea s-a cam inrautatit in special treaba cu vantul, care baza noastra a cam "bombardat-o" Smile mai ales fiind in camp deschis dar in rest probabil majoritatea au fost incantati de eveniment si asta conteaza cel mai mult.
ovimatrix

Sus In jos

Mesaj Scris de daktari la data de Mar 31 Oct 2017 - 8:28

Ovimartix , deja transformam postarea in polemica. Apreciez foarte mult ca trebuie sa te deplasezi 100 km pentru un joc de 3-4 ore. Din pacate in Hateg nu exista jucatori de airsoft. Chiar este un efort pentru tine, dar cred ca rezultatele obtinute la concursuri , compenseaza acest lucru. Niciodata nu am facut sa nu postez laude si multumiri pentru ceea ce faceti. Cand cineva a ajutat la ceva sau a obtinut ceva pt club INTOTDEAUNA am postat cu multumiri .
Tu spui ca ai petrecut din timpul tau de lucru 40 min. Ai idee cate SUTE de ore(chiar sute) petrec din timpul meu de lucru sau timpul meu liber sa fac chestii pentru club ? Nu cred ca ai idee! Nimeni nu cred ca are. Pentru ca asta nu se vede...Lumea doar vine la un joc-indiferent ca il organizam noi sau mergem in alta parte. Da , chiar si cand mergem in alta parte este nevoie de "munca". Repet , astea nu le vedeti.
Cu asta am incheiat.
Imi place cum postezi experienta ta de joc din diversele locatii. Scrii cu lux de amanunte. Interesant.
LARP nu este pentru oricine. In descrierea paginii lui axata numai pe LARP , Pala de la Arad specifica printre altele: daca esti unul care nu ai rabdare si vrei neaparat sa tragi , nu esti potrivit pentru acest tip de joc (nu e chiar asa scris dar cam asta e ideea). Vezi ce am scris in postarea mea de mai sus. Noi trebuia sa mai fim inca 5-6 persoane in plus. Din cauza ca nu am fost destui (s-au anuntat dar nu au venit) , nici scenariul nu a decurs conform planificarii. Ideal era sa avem in fiecare baza cate un arbitru...
Pe de alta parte, prin insasi natura lui ,Sniperul nu trebuie sa traga 1000 de bile. Prin insasi natura lui ,Sniperul trebuie sa se apropie de obiectiv cat mai mult,asta indiferent de terenul pe care este. Cum ar fi sa poti merge ca la plimbare pana la obiectiv? Mai e sniper atunci ?
Terenul nu a fost mare . NOI am fost prea putini. E o diferenta. Ai fi vrut sa punem bazale la 100 m una de alta ? Sa ne vedem unii pe altii ? Cu ce am fost de vina noi Organizatorii , ca padurea nu mai are frunze si tufisuri ?
Una peste alta , in postarea mea initiala NU am vrut sa menajez pe nimeni. Chiar am scris unele lucruri care se intampla de fiecare data...Mai ales cu postarile :prezent 100%
daktari

Sus In jos

Mesaj Scris de adita la data de Mar 31 Oct 2017 - 15:07

Multumim celor care au scris ca am facut scenariul,dar nu am facut singur treaba asta. Despre acest tip de joc trebuie sa stiti ca e o incercare de a vedea ce place jucatorilor  mil_ sim sau LARP.
 Din punct de vedere al implicarii membrilor inca suntem la acelasi nivel,adica tot aceeasi.
 Despre comunicarea venirii la joc nu cred ca mai trebuie sa scriu ca daca intirzii/nu vii trebuie sa scrii motivul si nu trebuie sa te intrebe nimeni de ce intirzii/nu vii.
  Ovi familia e pe primul loc,serviciul si apoi celelalte .Nu are nimeni pretentia sa vii la joc/amenajare/altele daca nu poti,dar anunta ca nu vii si de ce.(bineinteles ca asta suna pentru toti membrii)
   Felicit pe toti cei implicati,(mai ales pe Daktari ca areusit sa stringa acei citiva 29
invitati) .
    Despre joc pot spune ca nu de fiecare data iese ca la antrenamente,tinem cont si de sezon(fara verdeata),de nr de coechpieri,de nivelul de pregatire,de felul in care abordezi situatia,de cum tragi din mers(aici puteti sa vedeti cum am atacat baza cit a contat sa te coordonezi si sa tragi la tinta,chiar daca bate vintul,).-comunicarea prin statie in mare parte ok.(nu sa vorbit aiurea ,cum era in urma cu ceva timp)-mai trebuie lucrat la coordonarea intre mini echipe (aici ma refer la atacul din mai multe directii,trebuie sa fie simultan,trebuie sa avem rabdare sa ajunga toti oamenii pe pozitii)-sniperii pe acest tip de teren va trebuie replici cu distante exagerat de mari(ceea ce nu este sau daca e nu e permis)sau rabdare si observare,camuflare,cautare pozitie favorabila,abordare in situatii propice a obiectivului(gen imediat dupa ce a fost atacat de o echipa de diversiune). Aici  noi nu am avut destui oameni(ma refer la DAC) sa putem indeplini toate obiectivele .(ne trbuiau ce putin 20 oameni iar noi am fost 13 sau 14)
adita

Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj Scris de ovimatrix la data de Mar 31 Oct 2017 - 15:44

N-are rost sa o transformam in topic de polemica. Mai ales ca o sa para ca suntem 2 copii care ne plangem...daca nu cumva deja pare ca am facut-o. Eu unu personal am incheiat-o inca de la postul precedent. Stiu acuma ce am de facut si sunt convins ca totul v-a fi numa bine Smile.

Cat despre joc, stai linistit ca tura asta ce-i drept nu a fost chiar cu lux de amanunte, a fost putin mai in "mare". Iar cat despre natura sniperului stiu foarte bine ce are de facut insa toata treaba e doar ca mie unu nu mi-a placut sa umblu 2 ore prin padure ca sa descopar ca ma apropii de baza inamica si nu se respecta regulamentul evenimentului. Sau poate cine stie...poate comandantul lor l-a respectat si nu am fost eu pe faza atunci cand a facut acest lucru. Cat despre tufe si boscheti cred ca m-ai inteles gresit Smile. Nu cred ca am zis sau am vrut sa las de subinteles ca cei care ati organizat evenimentul sunteti de vina ca nu mai sunt tufe si frunze sau boscheti (sau ce or mai fi ele), ce am vrut eu sa spun e ca mie unu nu m-a impresionat ideea de a umbla 2 ore prin padure pentru a afla ca anumite scenarii nu se respecta. Tocmai pentru asta a fost probabil si ideea cu iesirea comandantului din baza...ca era clar ca nu ma pot apropia mai mult de atat de baza lor deoarece fizic era aproape imposibil fara a fi detectat mai ales ca deja de la distanta aceea se putea repeda cu usurinta orice miscare in padure. Eu unu am inaintat pe cat fizic posibil cat mai aproape de baza lor apoi am vrut sa astept iesirea comandantului din baza pentru a-l putea elimina ca stiam ca altfel nu imi pot indeplini misiunea.
Poate pentru mine ii si un "defect profesional" datorita faptului ca am un servici de asa natura incat am de umblat destul pe campuri, paduri chiar de sincer nu imi mai trebe asa ceva Smile si atunci normal ca probabil as fi preferat mai multa actiune decat plimbare. Si de aceea am si specificat ca asta e doar parerea mea personala, aia nu inseamna ca daca mie nu mi-a placut din aproximativ 50 de persoane, celorlalte 49 de persoane nu le-a placut. Deloc, este exclus asa ceva iar pana la urma urmei minoritatea se supune majoritatii eventual in cel mai "rau" caz nu mai particip la astfel de organizari si poveste incheiata. Pe mine unul personal m-a impresionat mai mult tipul de gen patrula decat LARP. Asa deci, asta e doar din punctul meu de vedere, aia nu inseamna ca trebuie schimbat ceva daca unei singure persoane nu i-a placut si altora 49 le-a placut.
ovimatrix

Sus In jos

Mesaj Scris de adita la data de Mier 1 Noi 2017 - 7:21

Ovi stai calm ca nu am zis ca nu ai facut tot ce ai putut pentru ati indeplini misiunea,in conditiile date nu aveai alta solutie.Cit despre respectarea scenariului....,iti trebuie comandanti pusi de tine cu care stii sigur ca respecta ce e scris acolo.
Vom mai face asa ceva si speram sa fie mai bine si mai respectat scenariul.
Ce trebuie sa inteleaga toata lumea din povestea asta e ca trebuie sa participam cu totii la amenajarea terenului si la adunarea materialelor de pe teren,trebuie sa depunem toti efort pt a iesi un event bun.
prezenta:Dorian,Claudiu,Baiat nou(imi scapa numele),Daktari,Floto,Adita,Prodi,Gabi,Andy,Calin,Andrei,Dj Flo,Scorpionu,OviMatrix.
adita

Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj Scris de andi la data de Mier 1 Noi 2017 - 15:05

De obicei am ajutat clubul la evenimente, promovari si altele, de data aceasta nu am avut cum, ti-am dat sms chiar si Sambata dimineata la ora 02.30 ca inca muncesc si nu ajung la organizare. La final am ramas printre ultimii, nu am mai fost solicitat si am plecat. Voi ajuta clubul cand pot, cand nu,sigur voi anunta.
Cu taxa sunt de acord, dar grija la valoarea ei, exista riscul sa pierdeti sportivi sau prezenta la evenimente. La competitiile la care merg cu echipa mea, de obicei era taxa 30 Lei/ persoana pentru 3 zile de gazduire in sala(iarna incalzita)+medalii si alte premii, la cele de o zi 10-15 Lei.
Daca nu ma voi incadra in timp, asta este, platesc cat va fi si daca imi permit, daca nu stau acasa.
Cand a inceput actiunea, jocul a fost beton, comunicare si sincronizare buna cu Ovi, chiar si vremea mi s-a parut 90% ok.
Multumesc pt joc!
andi

Data de inscriere : 07/12/2015
Varsta : 43

Sus In jos

Mesaj Scris de daktari la data de Joi 2 Noi 2017 - 8:01

nu va agitati atata cu taxa. era o idee pe care o sa o dezbatem la sedinta. o sa repet: nu este normal ca dintr-un club sa vina mereu aceiasi si la "facut" si la "desfacut" , cu foarte mici exceptii. sau merge vorba unuia:cine le-a facut sa le si desfaca?
nu cred ca e nevoie sa fii solicitat. cred ca tu ca membru(aici ma refer la toata lumea) trebuie sa intrebi: sint aici , disponibul , unde trebuie sa ajut ? sau e mai fain sa stau sa ma uit putin , iar cand nu prea mai e lume langa mine(ca au plecat sa adune) sa ma urc in masina sa o tai , ca imi murdaresc manutele...ha ? se recunoaste careva aici ???

OK , CU ASTA AM INCHEIAT ACEST SUBIECT ! Din pacate , cei care trebuiau cu adevarat sa scrie aici , au tacut ca creanga in iarba...Oare aveau musca pe caciula ?
daktari

Sus In jos

Mesaj Scris de george la data de Dum 5 Noi 2017 - 18:46

Salutare.
Scriu mai târziu, fiindcă nu am vrut să răspund la impuls și multe aspecte le-am discutat personal cu Alex.
Foarte pe scurt:
1. Dorian, „pomposul” ăla, cum îl numești tu, făcea referire la cu totul altceva. Te rog să-l recitești și nu printre rânduri.
2. Ceea ce s-a întâmplat Duminică a fost o scăpare. Mi-o asum, sunt de vină și nu caut scuze. Și o numesc „scăpare”, fiindcă trec printr-o perioadă foarte solicitantă și cu totul nouă pentru mine. Sunt extenuat și e normal să apară scăpări și erori. Pur și simplu, i-am scris doar lui Ovidiu fiindcă el trebuia să treacă să mă ia. Repet, îmi asum greșeala și nu caut să mă scot în niciun fel.
3. În aproape un an de când fac parte din grup, peste tot pe unde am fost, nu cred că am făcut clubul de rușine sau l-am denigrat în vreun fel. Ba dimpotrivă. Prezența la antrenamente/acțiuni cred că sare de 70%. Pe unde am fost, am încercat să dau maximul din mine și să mă concentrez în totalitate pe ceea ce am avut de făcut în acel moment. Ați fost un pic duri, dar repet, vă înțeleg perfect.
4. O să donez echipamentul nou primit. E cu etichetă, nu l-am îmbrăcat decât pentru probă. De asemenea vesta și toate materialele primite de la club, în afară de bocanci, pe care i-am folosit și pe care o să-i plătesc integral.
5. Ceea ce am scris în postul precedent, pentru noul sezon, rămâne valabil din partea mea, dacă și conducerea clubului mai dorește să aibă în vedere.
O seară frumoasă și o săptămână cât mai bună!
Vă salut, cu respect.
george

Data de inscriere : 14/11/2016
Localizare : Simeria

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus