PARO Ludus

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

PARO Ludus

Mesaj Scris de daktari la data de Sam 21 Oct 2017 - 22:46

Aici, va rog sa scrieti impresiile voastre despre editia Ludus.
daktari

Data de inscriere : 28/01/2014
Varsta : 48
Localizare : deva

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: PARO Ludus

Mesaj Scris de floto13 la data de Dum 22 Oct 2017 - 16:54

Ca de obicei, lacune si intarzieri la organizare si fara ajutorul celorlalti nu reusea mare lucru. Modificari la regulament care nu au fost comunicate si gindite prost, sau nu au fost gindite deloc. Concurs de puscas fara comunicarea unui regulament al concursului si folosirea unor tinte de precizie penru pistol, care la 12 m cind vrei sa ochesti indiferent ca e red dot sau mecanic centrul tintei disparea din vedere fiind prea mic. Penru o mai buna cunoastere a regulamentului de catre toata lumea si arbitrii insotitori ar fi bine listate nise regulamente si puse in buzunarul lor in speranta ca vor citi sau pot rezolva pe teren anumite situatii citind regulamentul. Echipa DAC si-a facut din nou datoria atit la organizare cit si la competitie dupa cum s-a vazut. Am fos la limita din cauza unor puncte pierdute nefortat si fara sa par prea dur dar sub 21 de puncte la puscas nu ai voie sa faci (felicitari Dia pentru scor cu o pusca imprumutata). Repet din nou: punctele de la tintele: puscas, sniper, proba puscas, proba sniper si pistol team leader te pot muta de pe podium. Pentru a elimina niste timpi morti pe teren recomand deplasarea echipei in competitie dupa harta, unde se poate, si fara sa alerge binenteles.

Ultima editare efectuata de catre floto13 in Lun 23 Oct 2017 - 10:39, editata de 1 ori
floto13

Data de inscriere : 29/01/2014
Varsta : 46
Localizare : Deva

Sus In jos

Mesaj Scris de daktari la data de Lun 23 Oct 2017 - 8:29

floto , la sedinta organizatorilor s-a propus ca la OPFOR sa fie oameni din minim 2 cluburi - pentru a nu exista suspiciuni de partinire. acum, da stiu , la ludus chiar nu au avut oameni(din nou). buba si crazy bullet s-au oferit din start sa isi puna oamenii in OPFOR. a fost alegerea lor- au spus ca nu au oameni pregatiti pentru a concura la PARO.
te rog sa scrii care au fost modificarile la regulament , pentru a putea discuta cu organizatorul.
la concursul de puscas voi aduce la cunostinta organizatorului. oricum ,la anul , acest concurs ,precum si cel de Best sniper si grenadier vor fi mult mai complexe. si din ce stiu de la sensei , le vom organiza noi - DAC Deva.
partea cu regulamentul scris pe o foaie e foarte buna. in acest fel arbitrii vor actiona toti la fel.
daktari

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Lun 23 Oct 2017 - 11:00

Bullet a spus ca au modificat punctajul la ostatec: in loc de -200 a fost -60. Nu e normal pentru ca atunci echipa nu mai munceste nimic, doar trece prin probe si care e mai repede de picior e pe podium fara prea multa munca. Din calculele mele cei de pe locul 2 au avut vreo 160 puncte mai putin ca noi.
Propuneri:
Propun ca la transport VIP acesta sa aiba -120 in cazul in care este eliminat.
La proba de ambuscada am avut oponent un sniper, fapt care ne-a facut sa abordam altfel eliminarea adversarilor si sa pierdem timp, de aceea propun punctarea sniperului eliminat cu mai multe puncte, daca este sniper in Opfor.
De asemenea daca sunt oameni disponibili si se face Opfor intre probe, adica sa revenim la patrulare nu la plimbare prin parc, acestia sa fie punctati.
La standul de tinte pentru echipa se pot pune 2 tinte pentru fiecare puscas participant la 8 si 12 metrii, la sniper si team leader la fel si sa tragi 2 bile in fiecare. La o tinta se trage din picioare si la una din genunchi ca sa se vada cum isi calculeaza traiectoria si loveste "adversarul".
La proba de sniper sa se inceapa cu 45 m, dupa care se deplaseaza taras la 35 unde trage din genunchi si din nou se deplaseaza taras pina la 25 m si acolo trage din picioare.
Daca este eliminat capitanul echipei acesta sa aiba -10 puncte in plus.
Deasemenea trebuie intercalate probele, adica sa nu fie lasate la urma: navigator, medic, grenada, aici putind fii pusi opfori daca nu asigura zona si existand posibilitatea sa-ti impuste medicul.
Cea mai buna echipa va fi cea care reuseste sa rezolve cit mai rapid, tactic si cu cit mai multe puncte o proba, nu sa faci cros prin probe si sa castigi prin timp punctele pierdute, acesta devine cocurs de atletism nu patrulare, CQB, etc.
floto13

Sus In jos

Mesaj Scris de ovimatrix la data de Lun 23 Oct 2017 - 19:25

Nu stiu ce sa zic despre modu de organizare si ce tine de asta deoarece eu unu nu prea cunosc toate substraturiile la ceea ce s-a intamplat acolo nefiind inplicat direct in aceasta poveste. In mare parte din cate am observat toate probleme au cam fost puse la punct, singura mica confuzie a mea a fost la proba ostatic unde ni s-a comunicat ca ostaticul trebuie scos la "drum" (ma rog, acuma nu stiu exact la ce drum se referea) iar cand l-am scos afara pe alee tot intrebam unde trebuie dus, Sile am observat ca era ocupat cu foiile iar in momentu acela am observat ca Adita cu Scorpionul asigurasera pe aleea aceea unde l-am scos perimetrul pana la urmatorul "drum" (sau alee ce era aia) perpendiculara cu aleea pe care ne aflam noi. Apoi eu am dat sa duc ostaticul la ei dupa ce mi s-a comunicat ca e liber apoi cand sa merg spre ei deja ni se spunea ca STOP STOP ca nu acolo trebuie ci ca era suficient sa il scoatem afara din cladire pe acea aleea din apropierea cladirii. In situatii de genu acesta mi se parea mai OK sa fie un afis care sa arate punctul de extractie a ostaticului. Oricum ni s-a comunicat ca incepe proba ostatic, singurul lucru pe care nu il stiam era faptul ca unde trebuie dus ostaticul...La proba VIP a decurs totul destul de bine deoarece am primit informatii clare ca trebuie VIP-ul doar sa ajunga in cladire, nu are importanta in care parte a cladirii sau pe unde ci doar sa ajunga acolo si proba v-a lua sfarsit.
Per general eventul a iesit destul de bine, acuma cum ziceam nu prea stiu eu toate nereguriile care au existat nefiind implicat direct in OPFOR dar neinreguri mici am observat ca au existat la fel cu proba de puscas.

Cat despre echipa eu unu am ramas foarte placut impresionat de tot ceea ce s-a intamplat si se pare ca rezultatul s-a si vazut. Mi-a placut foarte mult cum Adita ne-a coordonat, cum toti si-au indeplinit datoria si cum s-a comunicat pe statii strict si la subiect si foarte clar. Am stiut aproape tot timpu cati mai sunt in viata de la opfor (in functie de proba) si cati au murit de la noi. Adita a facut treaba foarte buna din pct meu de vedere cu acest aspect. Nu a existat deloc confuzia aceea ca de la Cluj cand s-a dat pe statie ca au murit 3 si am crezut ca mai era doar 1 in viata cand de fapt mai erau 2 in viata si ultimul in viata a fost sa fie tocmai un sniper care ne-a scos toata echipa la proba VIP. De data aceasta chiar mi-a placut foarte mult ce bine s-a comunicat si cum am reusit sa flancam in timp ce distrageam atentia unuia din opfor iar ceilalti flancau si il eliminau fara sa-si fi dat seama ca cineva deja este pe el.
Deci ce pot sa zic e ca bravo echipa si bravo Adita pentru coordonare si comunicare pentru o treaba asa de rapida si precisa Smile.
Cat despre mine, am observat ca nu prea am avut mare "branza" de facut, mai ales ca distantele au fost destul de scurte si pline de tufe si nu prea am avut ocazia de a ma folosi de range. Iar ca si greseli, una destul de urata a fost ca atunci la proba VIP cand mi s-a comunicat sa flanchez pe partea stanga cu Floto eu la un moment dat am cam anvansat prea in fata, apoi cand m-am intors in spate Floto nu era deoarece el a ramas sa tina spatele datorita tufelor dese in care trebuia sa fi foarte atent ca putea sa se afle oriunde inamicul (caz concret cand Adita a scos OPFOR-ul datorita faptului ca a tinut spatele care eu cu Floto nici nu l-am observat acolo fiind la distanta destul de mica de noi) iar faptul ca am pierdut contactul vizual cu coechipierul mi se pare destul de grav mai ales ca puteam fi eliminat destul de usor si nimeni nu ar fi stiut unde se afla inamicul (atata poate doar ca s-ar fi stiut ca e pe flancul stang insa nu si unde mai exact). Probabil doar "norocul" a facut ca am flancat destul de mult pe stanga de am avansat pana la vreo 20-25m de OPFOR iar acesta nici macar nu m-a observat deoarece din cate am observat el era concentrat spre mijlocul aleei ca si cand el credeam ca venim toti de manuta cu VIP pe mijlocului aleei si il ducem in cladire Smile, moment in care am apucat sa comunic pozitia lui si sa ii distrag atentia pana cand flancul drept deja a fost pe el si l-a eliminat. Din pct meu de vedere acela a fost cea mai mare greseala a mea (poate am mai gresit dar nu imi dau seama) pentru ca putea sa se sfarseasca si tragic acel moment.
Cat despre faptul ca nu prea am avut ocazia sa imi folosesc postul de sniper datorita distantelor destul de mici si a tufelor dese am incercat doar sa fiu de folos la puncte la proba de tir si sniper. Desi am luat premiul de best sniper sincer sa fiu nu sunt foarte incantat de rezultat, la cluj spre ex am scos 38 de puncte pe cand aici doar 31. Asta arata o performanta mai slaba decat la concursul precedent, doar "norocul" a facut in asa fel incat sa nu fie unul pe aproape sau poate chiar mai bun ca mine (ce sa-i fac daca Dorian nu a putut veni Laughing) deoarece la PARO Cluj CrazzyBullet a fost doar cu 1 punct mai slab ca mine iar de data aceasta am scos mai putine puncte decat la Cluj.

Cu ocazia asta am sa las si materialul cu proba mea: https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=CDccmaEX8cM . La proba individuala desi bilele de la 50m care par ca se duc spre tinta eu tin sa cred ca nu si-au atins tinta ci probabil a picat undeva jos sub tinta deoarece ar trebui sa fie 8 lovituri in foaia A4 pe cand eu am doar 6.

Per total, ma bucur ca totul a iesit ok, bravo noua insa nu trebuie sa ne culcam pe o ureche pentru ca atunci ii cel mai nasol, deja lumea vede cum sta treaba se pot oricand pune pe antrenamente mai drastice si dupa aceea ne trezim doar pe ultimele locuri Laughing.
ovimatrix

Data de inscriere : 11/01/2016
Varsta : 28
Localizare : Hateg

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Mar 24 Oct 2017 - 8:35

nu merge link-ul
floto13

Sus In jos

Mesaj Scris de daktari la data de Mar 24 Oct 2017 - 8:38

floto - punctajul pentru impuscare ostatic la "eliberare ostatic" nu a fost modificat
- nu scrie in regulament ce tip de replica trebuie sa aiba cei din "ambuscada"
-celelalte propuneri le studiem si le putem pune in aplicare

ovimatrix - nu stiu ce zici de "transport VIP" la CJ. la aceasta proba trebuie sa fie 2 OPFOR , nu 3. daca iti aduci aminte , eu eram cu VIP-ul si intrebam cati au fost eliminati de la ei . in statie mi s-a comunicat ca au fost eliminati 2 si ca mai e 1. eu tot am spus ca nu are cum sa mai fie 1 , deoarece la proba sint doar 2. din ce cred eu , cred ca acolo v-ati eliminat 1 om din propria echipa- cei care erati in fata. pe restul traseului , inca de la inceput , cred ca ne-am descurcat bine. adu-ti aminte ce bine s-a lucrat la "cuib mitraliera" si la "eliberare ostatic".
daktari

Sus In jos

Mesaj Scris de ovimatrix la data de Mar 24 Oct 2017 - 9:41

Floto: incearca acuma https://www.youtube.com/watch?v=CDccmaEX8cM desi ciudat ii ca ar trebui sa mearga, cine stie ce l-o fi apucat Very Happy.

Daktari: Pai tocmai aia vroiam sa zic si eu, ca pe statie s-a comunicat ca s-au eliminat 2 "inamici" la un moment dat. Nu stiu cine a comunicat asta deoarece eu incercam sa flanchez mult flancul stang incercand sa beneficiez de range. Acolo datorita faptului ca s-a comunicat acest aspect s-a produs o confuzie cam totala pentru ca am mai intrebat pe Vali (daca nu ma insel, insa nu mai stiu sigur) si la fel a inteles si el. Deci acea comunicare a fost data eronat deoarece nu am fost singurul care am fost confuz la final. Si uite asa ne-a scos sniperul pe toti Smile. Nu zic ca nu ne-am descurcat bine insa la Cluj am observat ca au fost mai multe erori facute in teren de catre echipa decat aici la Ludus. Din cauza unei mici erori de comunicare am pierdut o proba + timp. La fel se putea intampla poate si daca eram eliminat pe flancul stang la Ludus cand am observat ce mult am gresit ca am avansat destul de mult singur fara ca Floto sa fie in apropierea mea. Era suficient poate sa fiu eliminat primu, apoi poate il scotea si pe Floto pentru ca Op-ul deja stia poate pe unde poate veni si el iar flancul drep era o joaca pentru el din pozitia in care statea. Se pare ca o eroare care pare "mica" la prima vedere, poate deveni fatala echipei.
ovimatrix

Data de inscriere : 11/01/2016
Varsta : 28
Localizare : Hateg

Sus In jos

Mesaj Scris de sensei la data de Mar 24 Oct 2017 - 9:50

intr-o echipa cel mai mult conteaza comunicarea-unde esti, ce vezi, unde sunt ceilalti colegi- apoi se dezvolta celelalte aptitudini tehnico-tactice.
adita poate confirma de cate ori am spus sa se tina cont de comunicare = verbala, vizuala= la orice actiune.
sensei

Data de inscriere : 30/01/2014
Varsta : 52

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum