PARO BUCUREȘTI

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

PARO BUCUREȘTI

Mesaj Scris de adita la data de Lun 4 Sept 2017 - 21:06

Pe fiecare probă vreau,bune și rele.
adita

Data de inscriere : 30/01/2014
Varsta : 38
Localizare : Deva

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: PARO BUCUREȘTI

Mesaj Scris de dorian la data de Lun 4 Sept 2017 - 23:14

La mine la proba de sniper, tre sa folosesc bile si mai grele (0.45g) si tre sa ma mai antrenez la trasul la tinta dupa efort...

In rest cred ca ne-am miscat destul de bine ca echipa, fiecare a stiut ce tre sa faca, unghiurile pe care sa le acopere.

Ce cred ca putem imbunatatii, este comunicarea cat mai exacta a informatiilor intre coechipieri, dupa cum am invatat la pregatirea teoretica, si aici ma refer atat la cazurile cand flancam si ne anuntam intentia si pozitia celorlalti colegi, cat si atunci cand informam despre un contact inamic.
dorian

Data de inscriere : 15/02/2014
Varsta : 40

Sus In jos

Mesaj Scris de daktari la data de Mar 5 Sept 2017 - 9:27

-teren greu care ne-a pus la incercare rezistenta
-arbitrii nu prea stiau terenul , nu erau cu echipa
-la Transport VIP , daca ai ajuns cu el in locul marcat(care nu exista) nu te mai intereseaza daca a ramas opfor in viata
-proba Puscas a avut 2 probe...1 putea sa fie proba surpriza,la care putea participa oricare dintre noi
-proba de medic nu a fost pe test grila. este interpretabila acordarea punctelor de catre arbitrul de stand
-proba grenada: aveau 1 milion de geamuri. ei au ales sa marcheze cu banda un loc pe teren...
-proba mitraliera bine amplasata si s-a respectat foc in aer
-lipsa vesta reflectorizanta la opfor
echipa DAC:
-susu prea agitat. nu e bine ! agita si restul echipei
-scorpion . daca spune TL stop , e stop
-dorian. la actiunea in cladiri te cam incurca sniperul. am vazut ca l-ai lasat de vreo 2 ori jos. poate e mai bine asa.
-trebuie lucrat mai mult in echipa. sa formam o echipa de 6+4 rezerve...
daktari

Data de inscriere : 28/01/2014
Varsta : 48
Localizare : deva

Sus In jos

Mesaj Scris de daktari la data de Mar 5 Sept 2017 - 9:29

am uitat ceva:
nu am avut nevoie de mai mult de 3 incarcatoare la replica. am folosit 2...
nu stiu colegii cate au folosit , sau de cate ori au incarcat.
daktari

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Mar 5 Sept 2017 - 17:13

Nu inteleg de ce nu se respecta regulamentul Paro si fiecare face artiificii dupa bunul plac. Le spune cineva dupa event ca au gresit? Si ca vom pune public ca nu sunt in stare sa faca corect ? De ce nu afiseaza nimeni rezultatele. Pe pagina de discutii cu presedintii nu-i trage nimeni de mineca?
floto13

Data de inscriere : 29/01/2014
Varsta : 46

Sus In jos

Mesaj Scris de sensei la data de Mar 5 Sept 2017 - 18:38

se va discuta asa cum s-a stabilit la sfarsitul sezonului toate bunele si relele pentru a imbunatati regulamentul si calitatea eventurilor. la fel se va vorbi si despre cei ce doresc sa organizeze pe viitor daca se aliniaza la regulament si pricep ce inseamna si cum trebuie sa se desfasoare probele.
sensei

Data de inscriere : 30/01/2014
Varsta : 52

Sus In jos

Mesaj Scris de daktari la data de Mier 6 Sept 2017 - 8:32

s-au postat rezultatele de la PARO Bucuresti
daktari

Sus In jos

Mesaj Scris de susu76 la data de Mier 6 Sept 2017 - 11:32

In primul rand felicitari colegilor pentru locul din clasament! dar, sincer, pe mine m-a uimit rezultatul obtinut, fata de modul in care am lucrat in teren. Mai avem de lucru...(am fost cam haotici)
-Intradevar, la aceasta editie comunicarea in cadrul echipei nu a fost ok.
-Din punctu meu de vedere cred ca pierdem prea mult timp la anumite probe, ne blocam in anumite situatii, iar pana ne dezmeticim trece timpul. S-a tot vorbit la antrenamente sa intram in forta la cladire, lucru pe care nu l-am prea facut la aceasta editie PARO si asta s-a vazut cu precadere la proba de elibereare ostatic.
- da, am inceput sa ma agit, dar asta dupa de am comunicat prin statie de multe ori informatii importante, zic eu, pentru echipa si niciun coechipier nu a rectionat, motiv pentru care in trei randuri am pierdut timp pretios..., dar, pe viitor, o sa iau un distonocalm inainte si atunci nu o sa mai imi pese.
Cam atat din pct de vedere al echipei.
Referitor la organizare... sunt multe lucruri care nu s-au respectat
- la grenada a fost loc de interpretare datorita modului in care a fost conceputa proba ( cu banda pe jos), pana la urma e o proba de indemanre si precizie si nu de noroc..
- arbitrul (cel care a fost cu noi pe teren) slab pregatit chiar daca a mai facut o data traseul cu o alta echipa
- ingradirea desfasurarii si obstructionarea verbala a modului de abordare a probelor. Ex.: la proba de elibere ostatic am fost opriti in a aborda terenul asa cum credeam noi ca e bine, in conditiile in care altor echipe li s-a perims accesul prin locul in care noua ne-a fost interzis...
- proba de navigare fara noima, pe langa fatul ca nu am stiut cand incepe si unde se termina ( a trebuit sa cautam cai verzi pe pereti, mai trebuia sa ne intrebe si numele autorilor minunatelor graffiti-uri Smile )
- hartiile pentru "orientare" catre probe au fost gresite ( inversate probe si puncte de orientare)
- traseul a fost haotic cu intersectari de probe.
- zona in care s-a desfasurat patrula a fost destul de periculoasa, cu multe santuri, guri de canal descoperite, bucati de fier-beton si CUIE (special pentru Dorian) iesite din pereti si pamant si niciuna semnalizata.
- la transport VIP a trebuit sa il cautam noi pe al doilea oponent, desi din cate am vazut la finalul probei, VIP-ul era deja transportat la locul de extractie.
- proba de medic din nou a lasat loc de interpretare, ne fiind test grila, apoi transportul ranitului a trebuit facut pe un traseu pe care nici macar arbitrul nu il cunostea..., la unele echipe s-a "rupt" targa mai devreme, la altele mai tarziu..., era la latitudinea arbitrilor...
- proba de ambuscada bine amplasata, dar oponentii au fost foarte imprastiati in zona si la distante mari unul fata de celalalt, unii fiind cu mult in afara traseului (daca incalcitura pe care am parcurs-o se poate numi traseu).
- proba eliminare cuib de mitraliera bine pozitionata.
- traseul lung si solicitant (si din cauza caldurii)
- parerea mea este ca nu s-a respectat din partea OpFor-ului nici distanta de angajare (med-ul) si afirm acest lucru datorita urmelor lasate pe foarte multi participanti, cred ca totusi chrono ar trebui sa fie obligatoriu.
- cei din OpFor, arbitrii si cei prezent pe teren (organizatori) nu aveau veste reflectorizante.
Momentan cam atat, daca imi mai amintesc ceva...revin bom bom
susu76

Data de inscriere : 03/10/2015
Varsta : 41

Sus In jos

Mesaj Scris de claudiu la data de Mier 6 Sept 2017 - 21:54

Felicitari intregii echipe si antrenorilor
claudiu

Data de inscriere : 17/12/2015