PARO Cluj Napoca

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

PARO Cluj Napoca

Mesaj Scris de daktari la data de Dum 30 Iul 2017 - 7:48

Tin sa felicit echipa DAC TEAM 3 care a luat locul 3 la PARO Cluj si Best Puscas (Valirat) si Best Sniper (Ovimatrix)
Best sniper s-a luat la Alba , Cluj , Fagaras - asa ca asta obliga DAC Deva sa aiba standardul sus la aceasta proba...
Atentie ! Cum spunea Scorpion , best sniper a fost castigat la proba cu tinte ! Pe terenul de joc e "putin" diferit. Aici mai e mult de lucru...
Echipa:
Daktari - TL , Scorpion - medic , George - navigator , DJ Flo - grenadier , Valirat - puscas , Ovimatrix - sniper

Echipa a lucrat bine , dar s-a vazut lipsa de antrenament in echipa si lipsa de antrenament la probele individuale. Puteam sa fim mai sus , mai ales ca jocurile /antrenamentele noastre din cadrul DAC au fost preponderent la padure...

Postati aici ,cei care ati participat la PARO Cluj , impresiile voastre despre primire , organizare , opfor , arbitrii , echipe adverse , echipa noastra.
daktari

Data de inscriere : 28/01/2014
Varsta : 48
Localizare : deva

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: PARO Cluj Napoca

Mesaj Scris de daktari la data de Dum 30 Iul 2017 - 7:56

Organizarea a fost ok. Simpla ,fara pretentii , dar ok. S-a respectat Regulamentul PARO , aproape 100 %. Opfor bine pozitionat . Nu am avut plangeri de nemuritori. Arbitrul care a fost cu noi (Jenu) a cunoscut terenul , carnetul de arbitraj , probele.
Una peste alta , un PARO mai "modest" dar facut bine.
Echipe participante:
Band Brothers Alba (fostii Legiunea 13) - locul 1
CSABv Fagaras - locul 2
DAC Deva - locul 3
STAS Suceava - locul 4
Battlefield Bistrita - locul 5
Squad 404 Zalau - locul 6
daktari

Data de inscriere : 28/01/2014
Varsta : 48
Localizare : deva

Sus In jos

Mesaj Scris de ovimatrix la data de Dum 30 Iul 2017 - 11:50

Se pare ca pentru o echipa "second hand" ne-am descurcat destul de binisor Very Happy. Luand in calcul lipsa de antrenament in echipa si etc. Insa aia nu inseamna ca e un lucru de bine si ca ar trebui procedat la fel. Trebuie luat in calcul si faptul ca nu am concurat contra unor echipa puternice gen Cluj United sau Enforces care dominau de obicei podiumul. Dar ca idee ne-am distrat, simtit bine si am venit si cu ceva premii acasa ca sa aratam ca nu ne-am dus chiar degeaba pana acolo Smile.

Cat despre organizare pe langa faptul ca per general are o opinie pozitiva din partea mea nu pot sa nu zic ca nu are si minusuri. Pentru mine un mare minus datorita masinii a fost terenul unde s-a tinut eventul. Nu ma refer aici la padure, ci la modu de a ajunge acolo. Pe o portiune de drum, drumul este destul de rau iar cu gropi destul de maricele iar acolo in zona de "parcare" chiar ca is niste gropi sanatoase si de nu ai o masina mai inalta ai toate sansele sa te trezesti pe acolo suspendat. Acuma excluzand acest aspect care nu intereseaza chiar pe toti (sau nu chiar pe toti ii incomodeaza) discutand strict de event mie unu mi-a lasat o parere pozitiva in mare parte. Cum a zis si Alex, un event modest destul de bine organizat insa din toata aceasta poveste frumoasa doar un singur stand a reusit sa strice putin povestea. La standul OSTATIC (daca tin bine minte am si fost anuntati ca vedeti ca incepe proba ostatic) cand echipa a vazut o cazemata in fata ne-am gandit clar ca in fata sigur este ceva...atunci am primit "ordine" prin intalnire "contact" (zic asta datorita faptului nu ca am vazut un opford sau ca s-a deschis focul asupra noastra, ci datorita faptului ca era clar ca cineva era acolo si ne astepta) sa ne desfasuram pentru a asigura perimetru si sa asiguram si cazemata. Desigur cand s-a vazut acest "contact" am inceput sa ne desfasuram in sensul ca eu am flancat mult prin stanga ei pentru a avea avantajul distantei iar restul echipei a flancat prin dreapta. Spre intrarea in cazemata la intrare se afla un opford care echipa l-a scos destul de repede fara a muri nici unul apoi cand am auzit asta stiam cu totii ca mai trebuie sa fie doar 1 si deja s-a primit informatii ca e inauntru. In clipa aceea am venit in fuga spre cazemata stiind ca suntem 6 vs 1 si nu are nici o sansa. In clipa aceea Scorpionul deja ajunsese la intrare si eu imediat dupa el. Am inceput sa tinem intrarea in cruce si sa incercam sa eliminam opfordul pentru a scoate ostaticul. In timp ce incercam sa facem asta opfordul a facut primul blind fire, a bagat doar mana dupa "perete" (am sa-i spun perete chiar daca era o plasa de nailon gen la PARO Deva) dupa care a inceput sa traga. Nu a reusit sa ne scoata pe nici unu deoarece prin "perete" se putea vedea cu usurinta silueta opfordului si a ostaticului (mai ales avand vesta portocalie pe el) moment in care ne-am retras imediat ce am vazut ca a bagat doar mana cu pistol si a inceput sa traga si avea ulterior scotand capul sa vada daca am murit careva. Apoi dupa ce s-a retras Scorpionul deja a inceput initiativa de a intra in forta pe el inaintand pe acelasi perete care se afla si el iar eu incercand sa il acopar din partea opusa. Moment in care iarasi opfordul scoate doar mana cu pistolul si a incercat sa traga insa deja in clipa aceea datorita faptului ca nici nu o vazut unde trage deja cand a scos doar mana am inceput amandoi sa tragem si s-a declarat lovit nereusind sa loveasca pe unu dintre noi 2.
Iar pe langa tot acest blind fire care parca nu ar fi fost de ajuns, ne trezim in secunda 2 ca iasa de dupa pere ostaticul si spune gata "lovit" "lovit" m-ati lovit. Moment in care si Scorpionul si eu deja am inceput sa "urlam" (bine nu era chiar urlat, era doar un ton mai ridicat) ceva de genul "ba tu esti nebun ? ai stat dupa perete nici nu am avut contact vizual sau sa apucam sa bagam mana dupa perete si tu esti lovit ?" IMPOSIBIL ! dupa care el zice pai m-a lovit o bila. Dupa care iarasi amandoi "urlam" (bine, dupa cum ziceam nu era urlat, era doar un ton mai ridicat) a fost ricoseu ! ricoseul nu se pune.
Apoi cireasa de pe tort a fost cand a venit unul din opford sa ne spuna ca nu am procedat corect venirea spre cazemata datorita faptului ca am inceput sa ne desfasuram inainte ca focul sa fie deschis asupra noastra, adica mai pe scurt inainte de a avea CONTACT. Insa cum zicea si Alex (chiar de inaintea tuturor acestei mini povesti) CONTACT inseamna si atunci cand vezi ceva "dubios" si vrei sa il cercetezi ba mai mult de atat eram in fata lui si el in spatele meu cand a vorbit cu arbitrul si chiar a cerut confirmarea si arbitru a dat din cap ca DA are dreptate ce spune, deci oarecum am primit chiar si confirmarea arbitrului ca ne putem desfasura in situatia aceea. In vizunea opfordului ar fi trebuit sa mergem toti 6 de manuta pana langa cazemata si ei sa deie o rafala de bile si sa picam toti 6 (sau hai macar 4 poate nu toti 6) in 2 secunde. Mai pe scurt, ei au considerat ca daca ceilalti nu au stiut cum sa abordeze "problema" si noi am stiut cica e gresit si nu-i corect asa...
Cred ca per total acesta a fost singurul "incident" (daca il pot nimi asa) pe care l-am intalnit din tot eventul in care pana si arbitrul a confirmat ca a fost ok si a vorbit cu Ninja si nu a fost nimic gresit din ceea ce a facut echipa.

Acuma cat despre echipa ii clar ca lipsa de munca in echipa si-a spus cuvantul iar ca si caz nefericit cred ca cel mai nasol a fost cel la VIP unde s-a produs o confuzie care ne-a costat pierderea probei. Eu unu am auzit pe cineva strigand MORT si am cerut prin statie sa se confirme daca 1 dintre opford a murit. S-a spus ca DA apoi s-a constatat ca mai sunt inca altii 2. Alex a incercat sa ne spuna ca nu are cum deoarece 2 sunt de toti. Stiind oricum lucrul acesta eu am ramas cu ideea linistita (mare greseala) ca sigur mai este doar 1 in viata. Am inceput sa flanchez partea stanga incercand iarasi sa am avantajul distantei moment in care am vazut un opford care purta haine de civil dupa care am inceput sa trag si intr-un final l-am eliminat. Insa...stiind ca deja unu ii scos si acesta eliminandul eu am venit grabit spre drum stiind clar ca nu mai e nimeni in viata. Moment in care ma simtit o bila de sniper care m-a eliminat. Dupa care am realizat ca prima informatie cum ca 1 opford de la ei e eliminat a fost gresita. Apoi sniperul a inceput sa elimine echipa unu cate unu si desigur am pierdut proba VIP.

In rest cred ca ne-am descurcat chiar foarte bine, desi am mai fost eliminati cativa din noi la probele precedente ne-am descurcat totusi cu brio si am trecut peste el fara a fi eliminati toti. Cred ca la proba VIP am pierdut-o datorita unei informatii gresite. Dar asta e o lectie pentru noi si o invatatura de minte la ce se poate intampla atunci cand comunicarea nu este clara. O mica greseala poate duce la pierderea unei probe intregi.

Oricum FELICITARI echipei second hand pentru locul 3 optinut Very Happy.
ovimatrix

Data de inscriere : 11/01/2016
Varsta : 28
Localizare : Hateg

Sus In jos

Mesaj Scris de george la data de Dum 30 Iul 2017 - 13:25

Eventul foarte bine organizat, pentru un debut - din câte am înțeles. Terenul de joc a fost unul foarte antrenant și solicitant. Aspect pozitiv și acesta. Coroborată cu temperatura de afară, ideea de a organiza Patrula la pădure, a fost, de asemenea, una foarte bună.
Îmi asum în totalitate lipsa de reacție de la proba de specialitate și le cer scuze colegilor pentru timpul irosit. Cu siguranță, puteam fi mai sus, dacă mă mișcam mai repede.
Prestația echipei eu zic că a fost una bună, din mai multe aspecte: am pierdut foarte puțini oameni la probe iar cele fără pierderi au fost mai multe decât cele cu pierderi de coechipieri. Am abordat foarte profesionist proba de ostatic și pe cea de ambuscadă, zic eu. Aici s-a reflectat cel mai bine puținul antrenament din zilele precedente și antrenamentele de la clădire. De asemenea, la capitolul "rezistență fizică", sunt de părere că am stat foarte bine - am terminat traseul în alergare, toată echipa! Comunicarea, la fel, bună și eficientă, între noi, cred eu.
Locul 3 și premiile individuale, reflectă ambiția pe care am avut-o. Cu o altă "șlefuială", chiar cu "debutanți" în echipă - pt. mine a fost primul PARO în postură de combatant - cred că puteam domina competiția!
E o experiență ce mie unul mi-a demonstrat că trebuie antrenament și formate legături strânse și stabile într-o echipă. Exact cum abordează această organizare cei din Forțele pentru Operații Speciale. Oamenii sunt colegi și prieteni, în același timp. Și asta face enorm.
Sper să se rezolve și problema transportului - cea care mă împiedică în 90% din cazuri să fiu prezent la antrenamente - în cel mai scurt timp și vă reasigur de toată implicarea și aportul meu în cadrul clubului , la toate activitățile ce vor urma!
Vă mulțumesc pentru că m-ați luat cu voi!
O Duminică plăcută!
george

Data de inscriere : 14/11/2016
Varsta : 27
Localizare : Simeria

Sus In jos

Mesaj Scris de sensei la data de Lun 31 Iul 2017 - 12:07

tin sa va reamintesc tuturor celor care doriti sa faceti parte dintr-o echipa sau sa concurati in orice fel de concurs = fara pregatire nu puteti ridica pretentii de participare.
ganditi-va cand doriti pariciparea sau integrarea in orice fel de echipa daca pregatirea voastra corespunde sau egaleaza cu cei cu care doriti sa concurati.

urmeaza alte editii PARO. ganditi-va la disponibilitatea pregatirii si participarii.
confirmati pt alcatuirea echipei la Bucuresti si Ludus.
sensei

Data de inscriere : 30/01/2014
Varsta : 52

Sus In jos

Mesaj Scris de george la data de Lun 31 Iul 2017 - 12:59

100% disponibil! Sensei, singura mea problemă este transportul, precum spuneam! Aș veni și m-aș antrena în fiecare zi, fiindcă îmi place mega-mult sportul ăsta! Sper să se rezolve în cel mai scurt timp și impedimentul ăsta. În rest, toată silința și tot interesul mi le voi da, precum spuneam, pt orice activitate! Fie că e patrulă, activitate socială, de promovare sau antrenament!
george

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Lun 31 Iul 2017 - 16:20

Ia o bicicleta ca esti aproape !
floto13

Data de inscriere : 29/01/2014
Varsta : 46
Localizare : Deva

Sus In jos

Mesaj Scris de george la data de Lun 31 Iul 2017 - 18:15

Și echipamentul?
george

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Mar 1 Aug 2017 - 9:04

pe tine si in rucsac
floto13

Sus In jos

Mesaj Scris de scorpionu la data de Mar 1 Aug 2017 - 22:28

Mulțumim, mai este loc ..... si sunt convins ca fiecare dintre noi stie ce are de facut si a fost o experiența ok, avem nevoie de echipa si fiecare membru sa stie ce are de facut ( medic, navigator, pușcaș, TL, grenadier ) conteaza fiecare punct si fiecare secunda .
Puteam mai mult.
scorpionu

Data de inscriere : 17/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Mier 2 Aug 2017 - 10:41

Asta a fost si ideea: sa mearga si alti colegi la concurs ca sa aiba contact si sa vada ce inseamna PARO. Ma bucur ca fiecare s-a evaluat pe el si a vazut ce trebuie sa faca in continuare pentru performante mai bune.
floto13

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: