PARO Fagaras

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

PARO Fagaras

Mesaj Scris de daktari la data de Dum 16 Iul 2017 - 20:04

Tin sa felicit echipa de fete Black Swans , chiar daca s-au pozitionat pe ultimul loc. Din pacate s-a vazut lipsa de antrenament in echipa. Pe langa trasul la tinta (unde v-ati antrenat) , e nevoie si de antrenament pentru deplasarea in formatie de atac si comunicare . Ati pierdut foarte mult timp (cel mai mare dintre toate echipele) , puteati fi pe locul 6-7 deoarece ca si punctaj nu a fost chiar rau.

Felicitari echipei de baieti pentru locul 2 si pentru : BEST OF: sniper (dorian) , medic (claudiu) , navigator (floto) , grenadier (susu). Felicitari si lui andrei si TL adita. Aici s-a vazut participarea la antrenamente si jocuri, in echipa. BRAVO !!!

In schimb , la skirmish , am jucat ca niste amatori . ne-au spulberat...

va rog sa scrieti impresiile voastre aici , sint foarte importante pentru bunul mers al PARO - in viitor.
daktari

Data de inscriere : 28/01/2014
Varsta : 48
Localizare : deva

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: PARO Fagaras

Mesaj Scris de dorian la data de Dum 16 Iul 2017 - 20:28

Dupa parerea mea, eventul a fost foarte bine organizat, au avut suficienti oameni pentru a acoperi toate probele. Probele au fost foarte dificile, iar op-for cred eu au jucat la fel de agresiv cu toate echipele. Singura problema observata direct a fost cea cu ostaticul care nu facea diferenta intre direct hit si ricoseu. Referitor la jocul nostru, cred ca trebuie sa luam in calcul si pregatirea fizica, nu doar cea specifica airsoftului, deoarece cred ca toti cei care am participat, am observat cat de mult conteaza 2-3 minute la timpul final. Cred ca trebuie sa facem antrenamente de CQB pe timp de noapte / luminozitate scazuta pentru a ne familiariza cu jocul la lanterna, precum si scenarii de eliberare ostatic (am vazut cu totii ce dezastruos este pentru scor sa impusti ostaticul).
dorian

Data de inscriere : 15/02/2014
Varsta : 40
Localizare : Deva

Sus In jos

Mesaj Scris de dorian la data de Dum 16 Iul 2017 - 20:29

P.S. Tre sa facem cat mai multe jocuri / scenarii in locatii necunoscute, prea ne-am invatat sa stim dinainte terenul.
dorian

Sus In jos

Mesaj Scris de andrei la data de Lun 17 Iul 2017 - 7:32

https://youtu.be/HIpeMYUZJkI
Minutul 5:22
Mana dreapta
andrei

Data de inscriere : 16/02/2014
Varsta : 34

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Lun 17 Iul 2017 - 12:27

da, am vazut si la mitraliera au cistigat timp si puncte fata de noi
floto13

Data de inscriere : 29/01/2014
Varsta : 46

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Lun 17 Iul 2017 - 12:43

- da, ricoseurile au fost o problema dar impreuna cu arbitrii s-a rezolvat ca nu este foc direct si s-a continuat jocul
- ar fi bine sa nu mai calculeze arbitrul de pe teren rezultatul, doar sa complecteze toate campurile cu liniute sau puncte unde a fost scos jucatorul sau opfor-ul
- ostatecul sa aiba minim 50 cm distanta fata de opfor mai ales in situatiile de ricoseu
- foarte buna idea cu cronometru la baraj medic si foarte buna si proba din concurs, adica simpla si clara ca procedee la primul ajutor; daca este proba practica trebuie aleasa in asa fel incit sa nu ai subpuncte si interpretari
- multumesc echipei pentru sustinerea de la navigare, un pic mai multa atentie la citit indiciile de pe foaie (adica eu: ultimul punct la navigare)
- comunicare la scoaterea cite unui opfor ca sa stie echipa citi mai sunt in viata, iar daca iesi dintr-o camera si esti lovit striga tare: Iasa mort nu trage !
- fetele au cam fost cu 4 maini lipsa: Dia a fost @verde@ si Iulia a luptat pentru doi cu greu (felicitari); am inteles ca au vazut unde si cit le lipseste mai mult antrenament; replicile pe care le-au avut nu au fost OK pentru precizie la tintele de hartie sau a fost probleme cu afet-ul
floto13

Sus In jos

Mesaj Scris de andrei la data de Lun 17 Iul 2017 - 15:02

Dupa ce s-a declarat lovit a facut semn cu degetul
andrei

Data de inscriere : 16/02/2014
Varsta : 34

Sus In jos

Mesaj Scris de adita la data de Lun 17 Iul 2017 - 15:22

Asta e, nu au văzut arbitrii!
adita

Data de inscriere : 30/01/2014
Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj Scris de adita la data de Lun 17 Iul 2017 - 15:35

Pina acum cel mai greu și frumos concurs la care am participat și bine organizat.
Mai puțin unii care nu mureau din oponenți( mă refer la mitralior) singura problema . În rest de vede că facem antrenament. Mai avem de muncă la intrări în clădiri și camere.(la răbdare Susu) ,( la intrare nu ne oprim in ușă Floto). Claudiu mai multa agresivitate vreau(deci vino mai des la antrenamentele de la clădire!).
Țin să i felicit pe cei care au luat cel mai bun doctor ( in special!)
Grenadier,navigator și lunetist. Dar sa nu îl uităm pe Andrei care nu a dezamăgit!.
adita

Sus In jos

Mesaj Scris de adita la data de Lun 17 Iul 2017 - 15:40

La proba din afara concursului e vina mea!nu am ales și nu am luat în calcul mitraliera adversarilor( cu toate că știam de ea). Am avut emoții că niciodată,de ce ? Nu știu. Colegii au respectat întocmai ceea ce le am cerut.
adita

Sus In jos

Mesaj Scris de claudiu la data de Lun 17 Iul 2017 - 18:49

A fost totul f bine organizat si mult mai greu fata de celelalte patrule,eu nu am nimic de reprosat in legatura cu opfor ul dar am auzit la colegi de vreo doua ori ca desi trageau in ei nu strigau lovit ,eu am avut o lovitura de care n am fost sigur si am strigat lovit dupa care Floto si arbitrul au zis sa reintru in joc. trebuie sa vin mai des la antrenamente dar din pacate nu mi prea permite serviciul si mai am si un copil mic,am venit cat de des am putut.Felicitari colegilor si intregii echipe pentru locul 2 si best navigator,sniper si grenadier
claudiu

Data de inscriere : 17/12/2015
Varsta : 35
Localizare : DEVA

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Lun 17 Iul 2017 - 22:58

Roger !
floto13

Sus In jos

Mesaj Scris de daktari la data de Mar 18 Iul 2017 - 8:16

sa nu uitam aportul celor 2 antrenori ai nostri sensei si adita. fara ei nu am fi obtinut aceste rezultate.
multumim
daktari

Sus In jos

Mesaj Scris de ovimatrix la data de Mar 18 Iul 2017 - 8:59

Felicitari pentru locul 2 si cele 4 BEST Very Happy (probabil cele mai multe acordate la o aceeasi echipa pana in momentul de fata ?).

Cat despre event se pare ca a fost unul destul de bine organizat. Probele destul de scurte insa solicitante. Iar cat despre echipa noastra de fete eu unu consider ca fetele s-au miscat chiar foarte bine pe teren Smile, luand in calcul toate situatiile la proba VIP intr-adevar am cazut toti (insa prea putini au reusit sa treaca de ea), la proba cuib mitraliera am reusit sa ii eliminam pe amandoi, apoi la proba ambuscada iarasi am reusit sa ii eliminam pe toti 4 chiar daca am fost 5 eliminati si a cam durat ceva timp. Singura proba la care am fost dezorientat la final a fost proba ostatic, unde am inteles ca ostaticul a fost lovit din ricoseu. Din cate am inteles (deoarece nu am fost de fata jos in "tunel") Crina cu Dia au incercat sa lamureasca problema aceasta cu lovitura din ricoseu dar s-a pus problema ca sa nu "ne certam pe teren" si ca o rezolvam la final. Apoi la final se punea problema ca daca Crina a semnat caietul nu se mai poate rezolva problema, sau ca ar fi destul de "greu" de rezolvat ? Ceea ce ma face pe mine sa fiu dezorientat e faptul ca, daca nici atunci la fata locului nu e bine si nici dupa, atunci cum e bine de fapt sa procedezi ? probabil chestia asta trebuie mai detaliata pe viitor la urmatoarele editii PARO deoarece chestii de genu acesta o sa se mai iveasca si cred ca ar fi nasol sa patesti ceva de genu asta iar la final sa afli ca in timpul meciului trebuie sa astepti pana la final, iar de fapt la final pentru a rezolva problema trebuie aia, aia, aia, aia adica mai subtil spus e cam imposibil de rezolvat...Nu de alta, dar cei care o sa treaca prin asa ceva (si mai ales daca o sa se intample mai des) o sa-si puna dupa aceea semne de intrebare daca anumite chestii se mai merita sau nu.
Cred ca datorita acestui lucru am si ajuns pe ultimul loc, -200 de puncte e enorm de mult. Sunt convins ca daca nu am fi avut cele -200 de puncte am fi avut un loc mult mai bunicel pentru ca fetele chiar s-au miscat bine parca chiar mai bine decat la Alba. Desigur, si lipsa de antrenament in echipa isi spune cuvantul dar dupa cum ziceam, luand in calcul toate situatiile eu consider ca s-au descurcat cu succes si cu ocazia aceasta pot arata in continuare si altor fete/femei ca se poate Very Happy.
ovimatrix

Data de inscriere : 11/01/2016
Varsta : 28
Localizare : Hateg

Sus In jos

Mesaj Scris de susu76 la data de Mar 18 Iul 2017 - 15:59

Din pct meu de vedere consider ca a fost un concurs bine organizat, care ne-a solicitat nu atat fizic, cat psihic. In afara de micile probleme cu cei din OPFOR care nu au recunoscut cand au fost loviti, cred ca totul a fost ok.
Dar nu pot sa nu ii dau dreptate lui Ovimatrix vis-a-vis de rezolvarea problemelor aparute pe teren, daca nu pe loc si nici la final, atunci cand? Daca probla cu ostatecul la fete se rezolva, atunci situatia era cu totul alta..., intradevar, au nevoie de mult mai multe antrenamente, dar s-au descurcat deatul de bine la multe probe.
In ceea ce priveste echipa de baieti, felicitati pentru taoata lumea, inclusiv pentru antrenori, dar sa nu neculcam pe o ureche, pentru ca si noi mai avem mult de lucru.
susu76

Data de inscriere : 03/10/2015
Varsta : 41

Sus In jos

Mesaj Scris de susu76 la data de Mar 18 Iul 2017 - 16:07

Mai am ceva de adaugat referitor la arbitraj: cred ca sunt probe la care e nevoie de mai multi arbitrii pe teren, iar la proba de transport VIP, cred ca arbitrul nu are ce cauta ca si VIP, deoarece, aceasta proba nu are efectiv arbitru, e ca si inexistent, nu vede nimic si nici nu stie daca proba e abordata la fel de OPFOR pentru fiecare echipa participanta, mai pe scurt, nu poate rezolva nicio problema care poate aparea.
susu76

Data de inscriere : 03/10/2015
Varsta : 41

Sus In jos

Mesaj Scris de daktari la data de Mier 19 Iul 2017 - 8:08

s-a stabilit , inca de la PARO Deva , ca de la anul , arbitrul nu va mai fi VIP. o sa fie alta persoana imbracata cu un tricou albinscriptinat VIP.
nu imi aduc aminte sa fi insistat crina ( cum insista de obicei) pentru rezolvarea problemei cu ostaticul - pe loc. si la baieti s-a intamplat si s-a rezolvat pe loc...
daktari

Sus In jos

Mesaj Scris de sensei la data de Mier 19 Iul 2017 - 9:14

cand exista o nelamurire la proba respectiva TL nu semneaza caietul si se pune mentiunea de rezolvare ulterioara. oricum la eliberare 5 din 8 echipe au eliminat si ostatecul.
sensei

Varsta : 52

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Mier 19 Iul 2017 - 14:31

din ce am vazut din filmarile STAS, la ostatec au fost abordati diferit fata de noi la intrare; dupa noi au tras imediat ce am intrat iar pe ei i-a lasat sa intre toata echipa; trebuie reamintit ca la inceputul probei sa abordeze pe toti la fel
floto13

Sus In jos

Mesaj Scris de dorian la data de Mier 19 Iul 2017 - 14:36

Si pozitionarea opfor-ului a fost diferita in incaperea cu ostaticul, in partea opusa fata de ostatic si cu posibilitatea de a fi observat inaitea de intrarea in incapere.
dorian

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Mier 19 Iul 2017 - 17:35

da, am vazut dar acolo cred ca s-a mutatș la intrare STAS unul a mers in stinga si a fost scos, cred de cel dinauntru si probabil dupa aceea s-a mutatș noi am tras de la intrare in incaperea din spate si probabil nu s-a mai putu muta
floto13

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: