PARO Alba Iulia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

PARO Alba Iulia

Mesaj Scris de daktari la data de Dum 28 Mai 2017 - 9:21

astept feedback de la participanti
daktari

Data de inscriere : 28/01/2014
Varsta : 48
Localizare : deva

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: PARO Alba Iulia

Mesaj Scris de dorian la data de Dum 28 Mai 2017 - 12:52

Din punctul meu de vedere, am observat ca nu toti arbitrii au inteles/cunoscut pe deplin regulamentul, fapt care a dus la experiente diferite pentru echipele participante. Din punct de vedere al jocului nostru, cred ca a fost ok in cea mai mare parte, la probele de sniper si tir imi asum in intregime responsabilitatea pentru rezultatul foarte slab obtinut, desi m-am pregatit cat de bine am putut, nu m-am grabit la trageri, totusi rezultatul a fost dezastruos (ma refer strict la tinta de sniper). La proba de ambuscada am fost incurcati iar de lipsa de interventie a arbitrului si de faptul ca usa pe care am intrat eu si Susu nu era marcata ca off limits, dar, cred ca era bine ca restul echipei sa ne astepte pana terminam de curatat incaperea ca ne regrupam. Chiar daca rezultatele obtinute nu au fost foarte bune, cred ca trebuie sa ne perfectionam si sa rezolvam deficientele, pentru competitiile viitoare. Felicitari lui Ovimatrix pentru ca a obtinut premiul de cel mai bun sniper !!!
dorian

Data de inscriere : 15/02/2014
Varsta : 40
Localizare : Deva

Sus In jos

Mesaj Scris de ovimatrix la data de Dum 28 Mai 2017 - 15:53

Din pct meu de vedere cred ca noi tocmai am nimerit un astfel de arbitru care nu prea a stiut el mare branza cu ce se manca probele si pe langa faptul ca terenul a fost foarte slab delimitat la cererea indicatiilor noastre arbitru am observat ca tacea si nu zicea nimica. Ori eram eu surd si nu il auzeam ori el chiar nu zicea nimica pe langa asta a mai si zis prostii, iar acest lucru s-a confirmat atunci cand arbitru zicea una si BuBa il contrazicea, adica chiar am prins 2-3 astfel de scene cand arbitru a dat indicatii proaste si imediat venise BuBa si zicea: de ce faceti asa ca nu e bine asa !! pai daca arbitru asa o zis noi cu ce suntem de vina ? pintre care putem enumera chiar inceputul la proba de puscas. Ok, tu totii am vazut labirintul, acea pangarda mare insa pe langa asta mai erau tintele si busteanul. Toate 3 puse chiar aproape una de alta. Instictul meu, probabil si l-a restul a fost ca alea sunt ultimele probe dupa ce facem "cercul", pe langa asta arbitru nu a anuntat cand am fost aproape pe pangarda aceea ca echipa noastra a intrat in proba X, eu unu nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca de acolo se incepe mai ales ca vazusem si alte probe una langa cealalta. Puteam bine mersi sa cred ca putem incepe cu trasu la tinta + bustean. Acuma nu stiu exact regulamentul arbitrului ce are voie si ce nu are voie sa zica, dar din cate stiam si am fost si invatati e atunci cand nu stii ceva sa intrebi arbitrul, iar din cate am observat de fiecare data cand Crina intreba arbitru de cele mai multe ori ala nu zicea nimica plus de asta a spus si prost ceea ce a spus. Pe langa asta am intampinat dificultati la proba VIP (tot din cauza lui), cand sa iesim din proba in care ne aflam pe langa faptul ca pancarda era intoarsa cu spatele catre noi (nu cred ca asta ar fi fost problema cea mai mare ca noi incercam sa ne vedem de drum deoarece deja 2-3 persoane erau trecute de ea si restu urmat sa trecem de ea cu arbitru) cand am ajuns cu arbitrul in dreptul pancardei intoarse ne trezim ca ne zice arbitru ca incepe proba VIP. Cred ca si el s-a incurcat deja in probe sau in ceea ce are de facut, persoanele din fata desigur a trebuit sa se intoarca inapoi (bine nu va ganditi ca erau distante mari, gen maxim 10-15 acumulati per fiecare, adica cate 5 m unu fata de celalalt) apoi sa fim pregatiti sa plecam in proba VIP desi eu unu eram putin debusolat deoarece stiam ca numa ce ieseam dintr-o proba si deja incepe alta ? nu trebuia sa existe un traseu de patrula pana la urmatoarea proba ? ca apoi sa vina BuBa (daca nu ma insel) sa zica iarasi ca arbitrul a gresit si ca nu de acolo incepe proba VIP ca numa ce iesim din proba de inainte. Apoi sa nu mai vorbim de proba la tir static unde am auzit-o clar pe Crina cum intreba arbitru ce trebuie facut prima data ? tras la tinta sau bustean ? el normal a zis trageti la tinta. Am tras noi linistiti la tinta apoi cand sa mergem la bustean urla Crina ca pe unde trebuie sa o luam, de fapt cred ca incepusem toti deoarece PE JOS NU ERA NICI UN MARCAJ ! da, scuze ca am scris cu litere mari dar chiar nu a fost ca altfel nu eram orbi sa nu vedem marcajul pe unde sa mergem si apoi a spus dreapta si chiar am crezut ca trebe dreapta deoarece in partea stanga erau niste jaloane subtiri si in partea dreapta intre zid si un cot era banda de aceea cu rosu si alb si era lasata o crapatura ca si cand iti indica ca pe acolo trebuie sa mergi. Iarasi daca era pusa banda din zid in colt clar ai fi inteles ca pe acolo nu ai ce cauta. Aaa da si sa nu uitam proba ostatic, cand s-a gasit ostaticul si intrebam albitru unde trebuie sa il ducem ??!! deci nu imi vine sa cred ca nu stia si tatea din gura apoi unu din OPFORD a spus ca "acolo" si a indicat cu mana ca de unde am intrat in proba apoi Crina intreba intr-una albitru unde trebuie, unde trebuie si din cate tin minte a indicat ca in partea cealalta (gen pe unde iesi din proba) si desigur noi atuncea am dat o tura de movila degeaba pentru ca trebuia sa mergem cu el pe unde am intrat si nu era nici un semn cu zona de extractie sau de eliberare a lui. Una peste alta ori am fost noi chiar asa de "slab pregatiti" in sensul ca probabil nu prea am inteles ce avem de facut ori pur si simplu ala a fost unu dintre cei mai slabi arbitrii vazuti de mine. Am vazut albitrii nostri de la Deva cum s-au comportat cum ofereau explicatii sau ce trebuie facut pe cand asta pur si simplu tacea si am impresia ca o facea ca nici el nu stia ce e de facut, ci doar s-a dus cu prezenta pe teren ca era nevoie de albitru. Sper sa nu fiu prea dur dar mie unu asa mi-a lasat impresia, nu doar prin ceea ce a spus ci si prin ceea ce a facut, ca nu a stiut probele nici el sau ce e de facut in probe.
Si desigur, zici ca noi am fost si ca o echipa de teste Very Happy, zici ca s-au facut teste pe noi. Apoi cand au vazut ca de fapt era din vina lor, greseala lor (sau cum vreti voi sa ii spuneti) au incercat rapid deja sa rectifice ca deja de la a 2-a echipa pana la ultima sa nu se mai repete aceeasi greseala (deoarece daca nu era o greseala ar fi ramas asa lucruriile neschimbate).

Acuma din pct meu de vedere a evenimentului, consider ca a fost unu foarte primitor si destul de bine organizati ca si primire. Am avut locul nostru de parcare, mancare apoi am vazut ca bautura (nu alcoolul ca stiu ca numa la aia va sta capul Very Happy ) a fost din plin fara probleme si rece. Multumesc Dorian pentru urare si multumesc tuturor care m-ati felicitat. Insa chiar daca nu as fi castigat premiul eu unu chiar m-am distrat (trecand peste cele intamplate) la acest event. Fiind primul de acest gen pentru mine. Mi s-a parut foarte interesant si nu urmeaza decat sa ne inbunatatim tactica pe viitor pt ca intotdeauna exista loc de mai bine pe viitor.

Bravo DAC TEAM 1 pentru locul 4 !! si noua fetelor pentru 6 Smile. La anul promitem sa ii intrecem pe baieti, nu fetele Laughing ?
ovimatrix

Data de inscriere : 11/01/2016
Varsta : 28
Localizare : Hateg

Sus In jos

Mesaj Scris de andi la data de Dum 28 Mai 2017 - 17:45

Felicitari Ovi !!!
andi

Data de inscriere : 07/12/2015
Varsta : 43

Sus In jos

Mesaj Scris de adita la data de Dum 28 Mai 2017 - 22:29

Greșeli:
-la briefing cu TL derii echipelor Buba a facut un lucru urit. Crina a extras biletul nr 4 și a vrut la înțelege cu cei care au extras biletul nr 1 (ei au întrebat dacă vreo echipa are dorința să facă schimb) să intre echipa și prima,toți au fost de acord mai puțin Buba care a explicat că nu poate asta caci ele au să le întîrzia pe celelalte echipe.(mai multi am spus că nu e frumos ce a zis). Eu știu că sportul acesta il promovăm și pentru fete!
-la proba ambuscada o intrare pe zidurile cetății pe care era interzisă intrarea nu a fost blocată cu banda, Șușu și Dorian au intrat curățat încăperea și au urcat pe zidurile cetății unde era interzis,arbitrul a văzut tirziui unde erau cei doi și mi-a zis că nu au voie acolo,dar cei doi erau deja sus,ce era sa mai zic(daca strigăm la ei știau cei din ambuscada citi și unde erau )așa că am lăsat așa și am pierdut estimativ 3-4 minute pina au coborât .
-in proba de transport VIP un civil era în perimetrul de joc.(poate să confirme Floto).din cite știu eu civili nu au voie pe teren,,asta a dus la distragerea atenției lui Floto și a fost împușcat de un op-for din lateral,(doar pe el l-am pierdut în acea misiune)
adita

Data de inscriere : 30/01/2014
Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj Scris de adita la data de Dum 28 Mai 2017 - 22:50

Confirm cele scrise de Ovimatrix!
Din cele scrise mai sus nu vreau să mă disculp de rezultatul obținut de echipa condusă de mine! Eu sunt direct răspunzător.
Pina nu apar rezultatele tuturor echipamentelor nu pot să îmi dau cu părerea despre ce avem de făcut și îmbunătățit.
adita

Sus In jos

Mesaj Scris de adita la data de Dum 28 Mai 2017 - 22:56

La proba de transport buștean cînd am ajuns noi erau deja lipite săgeți indicatoare de direcție.
La eliberare ostatec nu era pancarda cu finalul probei. Din cite știu eu trebuia să fie atins ostateci sau dus în zona de extracție,ceea ce nu era. De fapt era de unde ai inceput proceduraba,de undeva știe concurenții unde sa il duca după eliberare daca nu îți indică arbitrul ?!.
adita

Sus In jos

Mesaj Scris de adita la data de Dum 28 Mai 2017 - 23:03

La proba de cuib mitraliera daca nu auzi că trage mitraliera nu ai de unde să știu că este acea probă. Eu cel puțin nu am auzit mitraliera tragind. Totul sa petrecut foarte repede. Este adevărat că la briefing sa anunțat că mitraliera nu trage un foc de avertisment.(eu nu înțeleg de ce? Este o proba care nu este anunțată,in regulamentul PARO e specificat că trebuie să tragă o rafală,de ce trebuia modificat?) Am înțeles că la Alba sau făcut ceva derogări de la regulament dar și asta?
adita

Sus In jos

Mesaj Scris de adita la data de Dum 28 Mai 2017 - 23:16

Pozitiv
Impact mare asupra media!
Traseul fara acele scăpări(de la a doua echipa mai departe) a fost destul de solicitant.
Bufetul ok.
Parcarea ok.
Vremea ok.
adita

Sus In jos

Mesaj Scris de george la data de Dum 28 Mai 2017 - 23:17

Subscriu şi eu la cele spuse de Ovi, pentru că i-am însoțit pe toată durata traseului. Cu atât mai mult la ultimele două probe, cea de tir şi cea de transport a buşteanului. Am făcut poze şi se vede clar că la fete nu există niciun marcaj iar la proba băieților apar deja săgețile roşii. Dialogul între arbitrii însoțitori şi ceilalți membri organizatori, cel puțin la traseul echipei Black Swans, a lăsat mult de dorit.
De asemenea, mai vreau să fac o remarcă, pe care Ovi a omis-o: destul de superficială organizarea în ceea ce priveşte delimitarea perimetrelor de joc şi pentru civili. O dată, a apărut aceeaşi problemă ca-n cazul lui Floto, la un moment dat pe traseu şi doi la mână şi mai grav -consider eu - a fost faptul că începând de la proba de mitralieră şi până aproape de finele traseului, echipa noastră a fost observată mai de la depărtare, mai îndeaproape de către unul dintre membrii echipei îmbrăcate în uniforma Armatei Române, alături de soția cu copilul lui. O poate confirma şi Ovi, dar eu l-am urmărit anume, o bună perioadă din traseu. Nu a fost peste echipele noastre, team-ul lui, dar ca idee de fair-play fac mențiunea asta.
Per ansamblu, a fost un event cu multe resurse - şi aici se vede susținerea şi promovarea de care au avut parte. La capitolul acesta, sunt de lăudat! De asemenea, mie, personal, mi-au mai plăcut probele pentru publicul amator - o idee excelentă de marketing şi promovare şi, totodată, o inițiativă cu spirit civic, de lăudat.
Acestea, consider eu, sunt aspecte pozitive, pe care orice club ar trebui să le adopte.
Or să vină şi pozele mâine seară, în jurul orei 21. Sunt multe şi frumoase, zic eu! Smile
Vă mulțumesc pentru că m-ați luat cu voi şi vă felicit pe toți pentru rezultatele obținute!
george

Data de inscriere : 14/11/2016
Localizare : Simeria

Sus In jos

Mesaj Scris de ovimatrix la data de Dum 28 Mai 2017 - 23:51

Asa este George. Desi initial mi-a fost in cap sa mentionez si acest lucru, in sensul ca unele echipe cred ca au avut "spioni" pe traseu, cum am discutat si cu George amandoi am observat aceeasi persoana (probabil si datorita faptului ca iti era greu sa il deosebesti fiind in uniforma, acuma eu unu personal nu cunosc uniformele dar era clar o uniforma gen militara ci nu o imbracaminte de civil) care era impreuna cu sotia (presupunem noi) si un copil mic in carucior. Iar mie unu sincer cel mai "teama" mi-a fost la proba de medic cand am inteles ca e cu asigurare perimetru si ni s-a spus clar ca e posibil sa fie elemente surpriza si exact aceeasi persoana am vazut ca a aparut din spate (unde sotia si copilul au ramas mai in urma ajungand mai tarziu) si s-a apropiat foarte mult de stand atunci dupa ce "ranitul" a fost transportat din locul A in locul B. Clipa in care deja mi-a trecut prin cap ca el e posibil sa fie elementul surpriza iar din momentul acela dupa ce am asigurat ziduriile cetatii ca nimeni nu e ascuns dupa nici un colt l-am tintit si eram deja pregatit cu pistolul pe el si l-am rugat doar pe "coiosu" sa tina partea opusa ca la ce apropiat statea si tintit pe proba imi era sa nu fi cumva sa fie unu din elementele surpiza si sa ne strice mersul.
Din fericire nimica nu s-a intamplat insa intr-un tarziu l-am vazut cu o vesta verde pe el apoi alaturi de echipa care era din partea stanga a baietiilor la stand. Din pacate nu retin numele echipei care se afla in partea aceea insa toti aveau aceeasi costumatie.

Acuma eu unu personal nu vreau sa il acuz de nimica, nu am de unde sa stiu daca a spus ceva echipei lui, daca chiar face parte din echipa aceea (desi era imbracat ca si ei) si etc. Insa chestia e ca a cam dat dovada ca a urmarit putin cam cu prea interes probele. Iar lucru acesta s-a intamplat inca de la proba de rifleman, proba 1. Imediat dupa ce am facut curba spre stanga el deja era acolo si astepta pe trotuar.

Ca idee per general, daca chiar a fost spion sau nu, putem spune ca in regulament probabil nu e specificat asa ceva, dar ca oameni putem considera faptul ca nu ne putem ascunde dupa asa ceva si ca nu era fair play ca sa faci asa ceva pentru ca automat deja nu mai plecam toti de la 0, iar daca ajungi sa faci asa ceva doar de disperarea de a castiga....e totusi un sport si hobby, nu chiar un concurs unde castigi 1 milion de euro Smile.
ovimatrix

Data de inscriere : 11/01/2016
Localizare : Hateg

Sus In jos

Mesaj Scris de sensei la data de Lun 29 Mai 2017 - 7:30

ALBA
pro:
- mediatizare la maxim
- sustinerea primariei, sponsorilor

slab:
- unii arbitri habar n-aveau ce trebuie sa faca, nu erau atenti la echipe.
- unele standuri nu erau gata cand deja plecase a 2 a echipa.
- prea multe anexe la regulament nediscutate in prealabil cu ceilalti organizatori.
- prea mult timp la calcularea procentajului echipelor, prea secretosi si cred ca unele echipe au fost favorizate la unele probe.
- la amandoua editiile comportamentul lui Buba cu echipa de fete a parut discriminatoriu.

DAC
pro:
- a fost vointa dar cam atat.

slab:
- lipsa antrenament pt unii. baieti si fete.
- comunicarea cam slabuta. aveti statii=folositi-le
- conditie fizica......
- chiar daca ai dreptate nu va certati pe teren.
sensei

Varsta : 52

Sus In jos

Mesaj Scris de daktari la data de Lun 29 Mai 2017 - 9:12

andrei , claudiu , susu , fetele ???
daktari

Data de inscriere : 28/01/2014
Varsta : 48
Localizare : deva

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Lun 29 Mai 2017 - 9:35

Subscriu la ce au spus colegii.
Astept clasamentul complet daca poate sa-l obtina Alex chiar daca nu este public ca sa pot face ai alte comentarii.
Nu am vrut sa fiu rau cu organizatorii dar dupa ce s-a intimplat anul trecut am vrut sa le aduc un abac si niste bun simt (calculatoristu si Buba) dar se pare ca era de folos.
Arbitrul nostru a recunoscut la proba de navigator ca nu stia exact vreo 2 repere pentru ca au fost puse tarziu pe traseu dar pe noi nu ne-a incurcat cu nimic treaba asta.
Nu ne certam pe teren dar cind cineva se poarta cum s-a purtat mai ales ca era in afara regulamentului si pe greselile arbitrilor .........
La proba de ambuscada am pierdut cinci minute si doi oameni din cauza organizatorilor care nu au sigilat zonele in care nu ai voie sa intrii.
floto13

Data de inscriere : 29/01/2014
Varsta : 46

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Lun 29 Mai 2017 - 9:37

A, daca s-a facut un regulament atunci sa se respecte. Daca se face proba de medic in stilul BuBa atunci sa nu fie cuatificata la echipa. Nu mi se pare normal ca o patrula sa faca concurs de cros la nici o proba, pentru ca asa e o patrula, nu e concurs de atletism; poate eventual la o proba surpriza unde unul din membrii echipei sa dovedeesca forma sportiva. Nu vreau sa credeti ca din cauza conditiilor medicale ale mele scriu asta pentru ca am reusit sa fac fata ritmului echipei.
floto13

Sus In jos

Mesaj Scris de sensei la data de Lun 29 Mai 2017 - 10:39

la capitolul rezistenta altii au stat mai prost. meerkats erau 3-4 in pragul lesinului dupa QUIZ.
sensei

Varsta : 52

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Lun 29 Mai 2017 - 14:39

Am o propunere pentru organizare: la sfarsitul probei team leaderul sa verifice si sa calculeze caietul atunci pe loc pentru ca nu e mare lucru impreuna cu arbitrul; dupa care sa fie verificate de altcineva pt tabelul final.
floto13

Sus In jos

Mesaj Scris de claudiu la data de Lun 29 Mai 2017 - 20:43

Eu ce sa zic doar k sunt de acord cu ceilalti colegi, si mie mi sa parut k au fost favorizate unele echipe pt k la proba de orientare am vazut vreo doua ecipe venind din alte directii nu de unde am vnt noi.Nu stiu unde am putut pierde atatea puncte,l am intrebat si pe Alex.Arbitrul nu stia multe de vreo doua ori ia spus Adita ce sa faca,iar daca am facut puncte putine nu e Adita singurul vinova si intraga ecipa sau doar unii dintre noi
claudiu

Data de inscriere : 17/12/2015
Varsta : 35
Localizare : DEVA

Sus In jos

Mesaj Scris de george la data de Lun 29 Mai 2017 - 22:33

george

Data de inscriere : 14/11/2016
Localizare : Simeria

Sus In jos

Mesaj Scris de susu76 la data de Mar 30 Mai 2017 - 15:06

Confirm si subscriu celor scrise mai sus de colegi.
Si pe langa toate cele de mai sus, se pare ca nu suntem chiar atat de praf cum vor altii sa parem, dar sa mai asteptam sa se mai faca verificari la alte verificari care au fost verificate...
susu76

Data de inscriere : 03/10/2015
Varsta : 41

Sus In jos

Mesaj Scris de floto13 la data de Mar 30 Mai 2017 - 16:30

Multumim Sensei !!!
Nu comentam momentan rezultatele de nici un fel.
floto13

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: